Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konfederata e Sindikatave të Pavarura kujton me një aksion para parlamentit premtimet parazgjedhore të deputetëve

Foto: BGNES

Aktivistët e Konfederatës së Sindikatave të Pavarura /KNSB/ përshëndetën deputetët me një pemë proteste të Vitit të Ri dhe kurora, duke kërkuar një buxhet të ri, një rritje të pagës minimale nga 710 leva (363 euro) në 850 leva (435 euro) dhe futjen e një minimumi pa taksa. Sindikalistët u dhuruan përfaqësuesve të popullit një pemë Krishtlindjeje, e cila në vend të lodrave u zbukurua me kërkesat: “Jo të varfërve që punojnë! Faturat rriten, pagat jo! Të ardhura për të gjithë!” Ljubomir Kostov, drejtor i Institutit për Kërkimin dhe Trajnimin Social dhe Sindikal në KNSB, vuri në dukje se prej 25 vjetësh nuk ka pasur inflacion kaq të lartë. “Deputetët para zgjedhjeve premtonin rritje të pagave, por tani nuk po e bëjnë, pakënaqësia është e pritur”, komentoi ai.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD