Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kalimi i grupeve të mëdha të emigrantëve është tashmë një dukuri e përditshme në vendin tonë

Foto: BGNES

Pas “një tjetër gare” mbrëmë mes organeve të rendit dhe një veture me 18 emigrantë, në rrugën Ellhovo-Burgas, sërish ka viktima. Në incident ka të plagosur lehtë - një grua dhe një fëmijë, shtetas të Irakut dhe Sirisë. Shoferi gjeorgjian u ndalua dhe pjesa tjetër e të huajve që kanë kaluar ilegalisht u dërguan në qendrën e refugjatëve në Ellhovo. Sipas kryetarit të komunës së Boljarovos, Hristo Hristov, kalimi i grupeve të mëdha të banorëve të paligjshëm përtej kufirit tani është një dukuri e përditshme. Të plagosurit janë vendosur në Repartin Kirurgjik të Spitalit Rajonal Jamboll. Gjendja e tyre paraditen e sotme është stabile dhe nuk ka rrezik për jetën apo shëndetin e tyre.

Më shumë nga rubrika

Kabineti teknik zhvilloi mbledhjen e fundit

Shteti nuk është për përdorim privat, por për njerëzit. Në të gjitha veprimet tona jemi udhëhequr nga Kushtetuta, ligjet dhe interesat e qytetarëve bullgarë”. Këtë e deklaroi kryeministri Gëllëb Donev në mbledhjen e fundit të qeverisë, gjë pas së..

botuar më 23-02-01 1.55.MD

Prokurori i përgjithshëm u shpreh në një diskutim në Kongresin Amerikan në Uashington

Vitet e fundit, në vendin tonë shihet një tërheqje të caktuar për t’iu kundërvënë ndikimit keqdashës rus, tha Prokurori i Përgjithshëm Ivan Geshev në një diskutim ndërkombëtar në Kongresin Amerikan në Uashington, kushtuar pasojave të agresionit rus..

botuar më 23-02-01 12.51.MD
Emill Deçev

Nëse nuk i miratojmë shpejt ndryshimet në Ligjin për Pushtetin Gjyqësor, mund të humbim miliona nga Plani i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

Vendi ynë mund të humbasë qindra milionë euro nga Plani i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, nëse deri në qershor të këtij viti nuk ndryshon Ligjin për Gjyqësorin, paralajmëroi në Nova News zëvendës ministri teknik i drejtësisë Emill Deçev. Sipas tij,..

botuar më 23-02-01 11.46.PD