Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tashmë është e qartë se çfarë arme do t'i dërgojmë Ukrainës

Foto: BGNES

Qeveria teknike ka miratuar një listë të ndihmës ushtarake për Ukrainën, të hartuar nga Ministria e Mbrojtjes, sipas një verifikimi  në sistemin e informacionit ligjor të Këshillit të Ministrave. Hapi i rradhës është që parlamenti të votojë për listën e pasurisë ushtarake, si dhe një marrëveshje midis ministrive të mbrojtjes bullgare dhe ukrainase për dhurimin e armatimeve, pajisjeve dhe municioneve si bazë për negociatat.

Sipas ambasadorit të Ukrainës në vendin tonë, Vitali Moskalenko, lista është e gjatë dhe serioze. Bëhet fjalë për armë artilerie, mjete mbrojtëse, predha dhe municione, por jo për komplekse C-300 për shkak të nevojave për mbrojtjen e objekteve strategjike në vendin tonë. Dërgesa do të dorëzohet në Ukrainë me të paktën nëntë avionë të mëdhenj Boeing C-17, mësoi BNR. 

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 prillin

Nesër, më 1 prill , temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5° dhe 10°, në Sofje rreth 7°. Para mesditës kryesisht në veriperëndim të Bullgarisë do të ketë reshje shiu, ndërsa pasdite do të ketë reshje shiu edhe në pjesën tjetër të vendit...

botuar më 23-03-31 5.35.MD

MPJ: Bullgaria mirëpret vendimin e Turqisë për Finlandën në NATO

Bullgaria mirëpret vendimin e Parlamentit turk për ratifikimin e pranimit të Finlandës në NATO. Kështu shkroi Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) në Twitter, transmeton BTA.Shpresojmë që Finlanda dhe Suedia së shpejti të jenë anëtarë të plotë të..

botuar më 23-03-31 5.01.MD
Miriam Garsia Ferer

KE: Tarifat për produktet e grurit ukrainas mund të kthehen

BE-ja mund të rikthejë tarifat doganore për importet e disa produkteve të grurit të Ukrainës. Këtë e bëri të ditur për BNR zëdhënësja e Komisionit Evropian Miriam Garsia Ferer. Kjo parashikon një klauzolë mbrojtëse që do të përfshihet në rregulloren..

botuar më 23-03-31 3.03.MD