Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përjashtohet përkohësisht nga puna blloku i gjashtë i Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj”

Foto: Radio Vidin

Njësia e gjashtë e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” do të ndalojë së punuari nga 10 dhjetori për një periudhë të pacaktuar. Sipas informacioneve nga uzina, shkaku është një rrjedhje e bartësit të nxehtësisë në një gjenerator avulli. Problemi u zbulua që në fillim të dhjetorit.

Në fund të muajit tetor, njësia e gjashtë e centralit bërthamor u shkëput sërish nga sistemi energjetik i vendit tonë, menjëherë pas përfshirjes së tij pas mirëmbajtjes së planifikuar vjetore.

Nuk ka asnjë ndryshim në situatën e rrezatimit, në ambientet e punës dhe në sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj”.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD