Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj” nuk ka shkelje të sfondit të rrezatimit

Foto: CAE "Kozlloduj"

Për një incident në Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj”njoftuan nga centrali. “Në procesin e funksionimit të bllokut të 6-të u regjistruan indikacione për rrjedhjen e nxehtësisë në gjeneratorin e avullit. Vlerat që tejkalojnë kufijtë e sigurisë së rrezatimit në rregullimin teknologjik të bllokut nuk janë të arritura. Kur të arrihen kufijtë, blloku do të ndalet për të rregulluar rrjedhjen. Sasia e rrjedhjes është nën kontroll të vazhdueshëm. Për momentin vlera e tij është disa herë më e ulët se kufijtë ekzistues”, thuhet në njoftimin e centralit.

Nuk ka asnjë ndryshim në situatën e rrezatimit në ambientet e punës dhe në kantier. Heqja e rrjedhjes nuk do të çojë në ndryshim të situatës së rrezatimit, njoftojnë gjithashtu nga Centrali Atomik Elektrik “Kozlloduj” .


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 shkurtin 2023

Të martën , vranësirat mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të zvogëlohen deri me diell. Në lindje mbetet me vranësira, por pothuajse pa reshje. Temperaturat minimale do të zbresin deri në minus 10, minus 5°. Në kryeqytet do të jetë rreth minus..

botuar më 23-02-06 7.45.MD
Jotova, Pendikov, Radev

Rumen Radev: Bullgaria nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve maqedonas

Shteti bullgar nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe ndaj qytetarëve të saj dhe do të përdorë të gjitha instrumentet kombëtare dhe ndërkombëtare për të mbrojtur të drejtat e tyre. Këtë e deklaroi..

botuar më 23-02-06 5.59.MD

Burgasi shënon 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit

Burgasi shënoi 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit me homazhe dhe vendosjen e kurorave dhe luleve përpara Monumentit Rus. Lule u vendosën gjithashtu para Pllakës Përkujtimore të Kolonelit Aleksandër Mihjloviç Lermontov dhe para Monumentit e..

botuar më 23-02-06 5.18.MD