Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

145 vjet nga çlirimi i Sofjes

Foto: BGNES - arkiv

Kryeqyteti feston sot 145 vjetorin e Çlirimit nga sundimi osman. Më 4 janar 1878, pas një sërë betejash në kuadër të Luftës Ruso-Turke (1877-1878), njësitë ushtarake ruse nën komandën e Gjen. Josif Gurko hynë si fitimtarë në qytet, tregon Muzeu Historik Rajonal i Sofjes. Në kishën "Sveta Nedelja" /“Shën e Diela”/, atëherë "Sveti Kral", në prani të Gurkos, u mbajt një varrim në kujtim të të vdekurve dhe një lutje për çlirimin e qytetit.

Në ditën kur Sofja feston përvjetorin e saj historik, banorët e Sofjes u japin nder diplomatëve evropianë të cilët, në vitin 1878, ndihmuan në ruajtjen e qytetit. Natën e 3 janarit, kur Sofja priste hyrjen e ushtrisë ruse, para se të largohej nga qyteti, komandanti turk Osman Nuri Pasha lëshoi urdhër për djegien e Sofjes. Zëvendëskonsujt e Francës dhe Italisë - Konti Léandre François René le Gay dhe Vittorio Positano deklaruan kategorikisht se do të qëndrojnë në qytet në shenjë solidariteti me popullsinë vendase. Atyre iu bashkuan zëvendëskonsulli austro-hungarez Josef Waldhart dhe kryerabini i qytetit, Gabriel Almosnino. Veprimi i guximshëm i diplomatëve çoi në anulimin e urdhrit për djegien e Sofjes.

Me rastin e përvjetorit, sot në orën 10:00 në kishën metropolitane “Shën e Diela” në kryeqytet do të mbahet një lutje falënderuese në kujtim të luftëtarëve të vdekur.

Më shumë nga rubrika

Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi " Anargjendët dhe..

botuar më 23-03-19 10.10.PD

Një libër tregon për luftërat e bullgarëve maqedonas pas vitit 1944

“Lufta e bullgarëve të Maqedonisë për të drejta dhe pavarësi 68 raste nga periudha e viteve 1944-1994” titullohet libri më i ri i Doc.Dr.Spas Tashev nga Akademia Bullgare e Shkencave. Botimi mbledh fakte të panjohura ose jo aq të njohura për..

botuar më 23-03-12 1.55.MD

Në Sofje do të mbahet ekspozita "Rruga hebreje - rindërtimi" deri më 19 prill

Në godinën e Muzeut Historik Rajonal (sheshi "Banski"1) ndodhet një ekspozitë interesante me temë " Rruga hebreje - rindërtimi ", e cili përcjell jetën e përditshme të hebrenjve në qytetet bullgare në periudhën pas Çlirimit të Bullgarisë (1878) deri..

botuar më 23-03-11 11.15.PD