Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më 14 nëntor shënojmë përvjetorin e bombardimit mbi Sofje

Foto: militarymuseum.bg

Më 14 nëntor 1943, gjatë Luftës së Dytë Botërore filluan sulmet masive ajrore kundër Bullgarisë. Për 5 muaj Sofja u bombardua sistematikisht nga aleatët SHBA dhe Britania e Madhe. Deri më 17 prill 1944, gjithsej 2000 avionë në 7 sulme gjatë ditës e në 5 të tjera gjatë natës hodhën mbi 8800 bomba mbi kryeqytet.


Objektivat ishin kryesisht objekte civile. Më shumë se 900 njerëz u vranë dhe më shumë se 1000 u plagosën. U shkatërruan 12 567 objekte banimi, industriale dhe publike. E gjithë qendra borgjeze e qytetit u rrënua. Bombardimet erdhën pas pranimit të detyruar të Bullgarisë në Paktin Trepalësh të Gjermanisë, Italisë dhe Japonisë më 1 mars 1941 dhe pas luftës së shpallur më 13 dhjetor të po këtij viti nga Bullgaria kundër Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe.

Foto: militarymuseum.bg

Më shumë nga rubrika

Një libër për Apostullin nga një i burgosur politik u botua 53 vjet pasi u shkrua

Kishte edhe bullgarë të tillë - ata nuk mund të duronin prangat e shpirtit të tyre, por për të jetuar në liri duhej të fitonin fillimisht çlirimin e popullit të tyre. Pasardhësit u ngritën monumente disave prej tyre, por shumë të tjerë ende zhyten..

botuar më 23-03-21 7.15.PD
Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi " Anargjendët dhe..

botuar më 23-03-19 10.10.PD

Një libër tregon për luftërat e bullgarëve maqedonas pas vitit 1944

“Lufta e bullgarëve të Maqedonisë për të drejta dhe pavarësi 68 raste nga periudha e viteve 1944-1994” titullohet libri më i ri i Doc.Dr.Spas Tashev nga Akademia Bullgare e Shkencave. Botimi mbledh fakte të panjohura ose jo aq të njohura për..

botuar më 23-03-12 1.55.MD