Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nderojmë Shën Athanasin të Madh, që përzë dimrin

Shën Athanasi
Foto: BGNES

Çdo vit më 18 janar Kisha Ortodokse Bullgare nderon Shën Athanasin të Madh. Sipas kalendarit popullor festa quhet bullgarisht Zimen Athanasovden (Dita e Athanasit të Dimrit) dhe Sredi zima (Në mesë të dimrit). Sipas besimit, shenjtori largon dimrin. Që nga ajo ditë, gradualisht ia la vendin motit të ngrohtë. Shën Athanasi, i cili është mbrojtësi i borës dhe i akullit, në këtë ditë shkon në male, heq pallton e trashë, vesh një këmishë mëndafshi dhe bërtet: “Ik, dimër, eja, verë!”.

Në disa rajone të vendit, besonin se murtaja lind në këtë ditë. Për t’u mbrojtur nga sëmundja e rrezikshme, bënin kurban një pulë të zezë. Prej saj përgatitën një pjatë rituale dhe e shpërndanë bashkë me bukën rituale.

Ditën e tyre të emrit festojnë ata që quhen Atanas, Atanaska, Nasko, Tina, Tinka, Tanju, Taska etj.

Më shumë nga rubrika

Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi " Anargjendët dhe..

botuar më 23-03-19 10.10.PD

Një libër tregon për luftërat e bullgarëve maqedonas pas vitit 1944

“Lufta e bullgarëve të Maqedonisë për të drejta dhe pavarësi 68 raste nga periudha e viteve 1944-1994” titullohet libri më i ri i Doc.Dr.Spas Tashev nga Akademia Bullgare e Shkencave. Botimi mbledh fakte të panjohura ose jo aq të njohura për..

botuar më 23-03-12 1.55.MD

Në Sofje do të mbahet ekspozita "Rruga hebreje - rindërtimi" deri më 19 prill

Në godinën e Muzeut Historik Rajonal (sheshi "Banski"1) ndodhet një ekspozitë interesante me temë " Rruga hebreje - rindërtimi ", e cili përcjell jetën e përditshme të hebrenjve në qytetet bullgare në periudhën pas Çlirimit të Bullgarisë (1878) deri..

botuar më 23-03-11 11.15.PD