Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Politikanët kërkojnë që BE të mbrojë të drejtat e bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut

Hristijan Pendikov
Foto: BGNES

Përfaqësues të forcave të ndryshme politike kërkuan qëndrim pan-evropian për rastet e dhunës ndaj bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Shkak për këtë pozitë iu bë rasti i sekretarit të rrahur të Qendrës Kulturore Bullgare në Ohër Hristijan Pendikov.

Maqedonia e Veriut ka problem me gjithë BE-në, tha bashkëkryetari i “Po e vazhdojmë ndryshimin” Asen Vasilev. Sipas tij, i gjithë komuniteti evropian duhet të mbrojë të drejtat e bullgarëve në Maqedoninë e Veriut.

Ngjarjet e ditëve të fundit konfirmojnë qëndrimin e BSP-së për të mos e përkrahur Maqedoninë e Veriut për anëtarësim në BE, tha Kristian Vigenin nga e majta.

“Duhet të vëmë veton për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE, të ngremë çështjen e të drejtave të bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut në Këshillin e Ministrave të Jashtëm të NATO-së, si dhe në BE”, tha kreu i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Олаф Шолц, Марош Шевчович

Ngjarjet me adresë ballkanike

Importet e litiumit nga Serbia do të ndihmojnë BE-në të zvogëlojë varësinë e saj nga Kina Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe nënkryetari i Komisionit Evropian i ngarkuar për energjinë Maros Ševçović do të vizitojnë..

botuar më 24-07-19 1.46.MD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova shprehu shpresën për të pasur një qeveri me mandatin e tretë

Në Sozopoll, ku sot mori pjesë në ceremoninë solemne para Monumentit të Apostullit të Lirisë Vasill Levski, me rastin e 187-vjetorit të lindjes së tij ,  nënpresidentja Ilijana Jotova shprehu shpresën për formimin e një qeverie me të tretin..

botuar më 24-07-18 5.02.MD
Denica Saçeva nga GERB

Reagimet në Kuvend për propozimin e PP-DB për shtyrjen e mandatit të kabinetit

Forcat politike të përfaqësuara në parlament kanë reaguar me një dozë të fortë skepticizmi ndaj propozimit ekscentrik të "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) që presidenti Rumen Radev të shtyjë për 3 muaj dorëzimin e mandatit..

botuar më 24-07-16 3.18.MD