Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sot shënojmë ditën ndërkombëtare në kujtim të viktimave të Holokaustit

Foto: arkiv

Në datën e sotme përkujtimore - 27 janar, komuniteti botëror bën homazhe për viktimat e Holokaustit. Pikërisht në këtë ditë, në vitin 1945, ushtria sovjetike çliroi të mbijetuarit e paktë të kampit të përqendrimit Aushvic (Auschwienzim-Birkenau, në Poloni), mizoritë e nazistëve në kampet e vdekjes u bënë publike dhe kampi i çliruar i Aushvicit u bë simbol i gjenocidit nazist. 60 vjet më vonë, në vitin 2005, kjo datë u shpall nga OKB-ja si Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit. Atëherë Sekretari i Përgjithshëm i organizatës e përshkroi ditën si: "një kujtesë e rëndësishme e mësimeve universale të Holokaustit - ky manifestim i paprecedentë i së keqes që nuk duhet lënë thjesht në të kaluarën dhe të kalojë në harresë".

Foto: arkiv

Në Sofje kujtimi i viktimave shënohet me një javë filmi nga 26 deri më 31 janar në kinemanë Odeon, e cila kujton me shfaqje të veçanta tematike ngjarjet e errëta të kohës së nazizmit. Qëllimi i iniciativës së Organizatës së Hebrenjve në Bullgari "Shalom" së bashku me Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Master of Art dhe me mbështetjen e Bashkisë së Kryeqytetit është të prezantojë para publikut të gjerë fatin e hebrenjve të ndryshëm gjatë Luftës së Dytë Botërore. Shfaqjet falas paraqesin perspektiva të ndryshme dhe histori personale nga e kaluara e errët jo shumë e largët e Evropës.

Data do të shënohet edhe nga përfaqësuesit e Unionit Antifashist Bullgar në Sofje, të cilët do të nderojnë viktimat dhe do të vendosin lule dhe kurora lulesh përpara monumentit të Ushtrisë Sovjetike.

Më shumë nga rubrika

Sibilla Stojanova për jetën në Bruksel dhe kuptimin e votimit

Në Mbretërinë e Belgjikës në ditën e sotme të zgjedhjeve janë hapur 15 qendra votimi. Numri i tyre mbetet si në dy votimet e mëparshme në 2022. Janë 308 aplikime të dorëzuara paraprakisht për të votuar, është e vështirë të thuhet se sa bullgarë ka..

botuar më 23-04-02 8.15.PD
Teodor Georgiev

Teodor Georgiev nga Vjena: Korrupsioni dhe mungesa e drejtësisë janë të rrënjosura thellë në politikën bullgare

Bullgarët jashtë vendit - së bashku me bashkatdhetarët e tyre në vendin tonë, janë sërish përballë një zgjedhjeje, nga e cila varet nëse vendi ynë do të punojë për prosperitetin e qytetarëve të tij dhe nëse do të konsolidohet në familjen evropiane..

botuar më 23-04-02 7.45.PD

Në 61 shtete sot ka qendra votimi për zgjedhjet parlamentare bullgare

Zgjedhjet e pesta parlamentare në vendin tonë për dy vitet e fundit filluan tashmë. Deri në fund të ditës së zgjedhjeve (20:00 orë lokale) pritet që deri në kutitë e votimit të dalin maksimumi 2 700 000 qytetarë bullgarë, d.m.th. ndërmjet 40 dhe 46..

botuar më 23-04-02 7.20.PD