Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gati 3% e mostrave të Covid-19 janë pozitive

Foto: arkiv

Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 20 raste të reja me Covid-19. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 2,74% e 728 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 267 të shtruar në spitale, nga të cilët 37 janë në reanimacion. Nuk ka të ardhur të rinj në spitale, nuk është regjistruar asnjë vdekje. 6 veta janë shëruar në 24 orët e fundit.

Një person është imunizuar. Në vendin tonë janë 2 075 431 persona me cikël të përfunduar vaksinimi. Me doza përforcuese janë 942 278 persona.

Më shumë nga rubrika

Ivan Demerxhiev

Operacion policor në Bullgari pas vrasjes së një bullgari në Afrikën e Jugut

Ministria e Brendshme ka ndërmarrë veprime për marrjen e të gjitha informacioneve në lidhje me vrasjen e Krasimir Kamenov – Këro, bashkëshortes së tij dhe dy personave të tjerë në Republikën e Afrikës së Jugut. Këtë e bëri të ditur..

botuar më 23-05-26 4.51.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën masa ajrore mbi Bullgari do të mbetet e paqëndrueshme, do të ketë vranësira dhe reshje. Mund të ketë edhe breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 16°, në Sofje – 10°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 20 deri në..

botuar më 23-05-26 3.55.MD
Bojko Borisov

GERB kërkon qeveri koalicioni, “Vëzrazhdane” kërkon zgjedhje të reja

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov , deklaroi në parlament se çfarëdo të dhënash të bëhen publike, nuk do të ndikojnë në formimin e një qeverie të rregullt me "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB). Sipas Borisovit,..

botuar më 23-05-26 11.12.PD