Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Rosatom”: Edhe në vitin 2023 do të furnizojmë karburant për Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj” siç është planifikuar

Foto: arkiv

Kompania ruse “TVEL”, një degë e Rosatom, përmbushi në kohë programin e saj për vitin 2022 për furnizimin e karburantit bërthamor. Ne nuk kemi asnjë dyshim se programi i furnizimit të vitit 2023 gjithashtu do të përmbushet pa vonesë. Këtë e shkruajnë në një letër dërguar ministrit të energjetikës Rosen Hristov, nga kompania bërthamore ruse, e cila furnizon me karburant Centralin Atonik Elektrik “Kozlloduj”, të cituar nga BTA. Me letrën, Moska i përgjigjet deklaratës së Hristov të datës 22 dhjetor 2022 bërë në një intervistë televizive, në të cilën ai komentoi kontratën e sapo nënshkruar në atë kohë me korporatën amerikane “Westinghouse” për licencimin dhe zbatimin e një lloji alternativ të karburantit bërthamor për bllokun e 5-të të Centralit Atonik Elektrik “Kozlloduj”.

Ministri më pas shpjegoi se furnizimet nga kompania ruse do të pezulloheshin për shkak të vështirësive të saj për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë. Rusët shkruajnë gjithashtu se nuk janë informuar nga pala bullgare për përfshirjen e një furnizuesi tjetër, dhe përzierja e karburanteve të ndryshme paraqet rrezik për sigurinë bërthamore.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 22 marsin 2023

Të mërkurën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 5 deri në 10°. Në Sofje do të jetë 7°. Do të jetë me re. Nga perëndimi reshjet do të dobësohen. Më së voni do të ndalen pas mesditës në lindje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 9 deri..

botuar më 23-03-21 8.25.MD
Javor Geçev në protestën në Gorna Studena

Po përgatisin një urdhëresë për çmimet e ushqimeve nga prodhuesi deri te tregtari përfundimtar

Ka përfunduar përgatitja e një urdhërese për ndjekjen e çmimeve të ushqimeve përgjatë gjithë zinxhirit nga prodhuesi deri te tregtari final. Priten detajet përfundimtare nga Ministria e Ekonomisë dhe Financave për të dorëzuar dokumentin në Këshillin e..

botuar më 23-03-21 7.42.MD
Elisa Ferreira

KE: Bullgaria nuk do të zbatojë Planin e Tranzicionit të Drejtë në 2023

Qeveria bullgare ka njoftuar Komisionin Evropian se zbatimi i Planit të Tranzicionit të Drejtë nuk do të fillojë këtë vit. Kështu ka bërë të ditur Komisionerja Evropiane për Kohezionin dhe Reformat, Elisa Ferreira. Sipas saj, Bullgaria është ndër..

botuar më 23-03-21 6.16.MD