Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokurori i përgjithshëm u shpreh në një diskutim në Kongresin Amerikan në Uashington

Foto: BGNES

Vitet e fundit, në vendin tonë shihet një tërheqje të caktuar për t’iu kundërvënë ndikimit keqdashës rus, tha Prokurori i Përgjithshëm Ivan Geshev në një diskutim ndërkombëtar në Kongresin Amerikan në Uashington, kushtuar pasojave të agresionit rus në Ukrainë. Sipas fjalëve të tij, me fillimin e luftës dhe duke pasur parasysh faktin se vendi ynë ndodhet afër zonës së konfliktit, ka “një intensitet të shtuar të ndikimit keqdashës rus”. Prandaj, ai beson se është i nevojshëm përmirësimi i bashkëpunimit si në nivel kombëtar ashtu edhe ndërmjet institucioneve në vendet partnere. Ivan Geshev iu drejtua përfaqësuesve të vendeve euroatlantike nga Ballkani, duke u bërë thirrje për veprime të përbashkëta për të garantuar sigurinë në rajonin tonë.


Më shumë nga rubrika

Dita zgjedhore filloi për bullgarët jashtë vendit

Dy qendrat e para të votimit jashtë shtetit në Oukland dhe Krajstçërç në Zelandën e Re hapën dyert e tyre saktësisht në orën 07:00 të mëngjesit me orën lokale (ora bullgare 22:00 të mbrëmjes së 31 marsit) për qytetarët bullgarë që dëshirojnë të..

botuar më 23-04-02 10.42.PD
MiG 29

Motori i parë për MiG-29 mbërriti nga Polonia

Bullgaria mori motorin e parë për MiG 29 sipas marrëveshjes së saj me Poloninë. Këtë e bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes. Motori pritej në fund të janarit si pjesë e një marrëveshjeje me Poloninë për të furnizuar dy për MiG-29. Para disa ditësh,..

botuar më 23-03-31 7.31.MD

Më 31 mars përfundon fushata zgjedhore

Më 31 mars përfundon fushata parazgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Nga mesnata e 1 prillit fillon “dita e reflektimit”, në të cilën ndalohet fushata politike dhe publikimi i rezultateve të sondazheve për qëndrimet e..

botuar më 23-03-31 6.26.MD