Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 2 shkurtin 2023

Rritja e lehtë e temperaturave

Foto: arkiv

Vranësirat do të rriten dhe trashen nga perëndimi rreth dhe pas mesditës së të enjtes. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat e ditës do të rriten pak më shumë dhe do të lëvizin ndërmjet 7° dhe 12°, në Sofje rreth 7°.

zonat malore vranësitë do të jenë të konsiderueshme. Do të ketë reshje bore, kryesisht të dobëta, në rajonin e maleve Rilla dhe Rodopet në mbrëmje të përkohshme intensive. Do të fryjë erë e fortë dhe e furishme nga veriperëndimi. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë rreth minus 1°, në 2000 m - rreth minus 7°.

Vranësirat përgjatë Detit të Zi do të jenë të ndryshueshme, në veri - më shpesh të theksuara, dhe vende-vende do të bie shi i dobët. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat maksimale do të jenë 8°-9°, ndërsa uji i detit nga 6° në bregdetin verior deri në 9° në atë jugor. Eksitimi i detit do të jetë 2-3 pikë.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD