Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mitropolitë bullgarë dhe maqedonas shërbyen bashkë Liturgjinë e Shenjtë për Paraqitjen e Zotit tonë Jisu Krisht në Tempull

Foto: BNT

Për festën e sotme të madhe të krishtere, Paraqitjen e Zotit tonë Jisu Krisht në Tempull, Mitropolitë Bullgarë dhe Maqedonas shërbyen Liturgjinë e Shenjtë Peshkopale në Kishën Mitropolisë së Plovdivit “Shën Marina”. Kjo është shërbimi i parë i përbashkët me klerikët e Kishës Ortodokse Maqedonase pasi ajo u bë e pavarur, njofton korrespondentja e BNR-së Kremena Daneva.

“Pas një ndërprerjeje 55-vjeçare, dioqezat në fqinjin tonë jugperëndimor dhe vend vëllazëror janë përsëri të lidhura me të gjitha kishat ortodokse”, theksoi Mitropoliti i Plovdivit Nikollaj, me ftesë të të cilit Mitropoliti i Dibrës dhe Kërçovës Timotei dhe Mitropoliti i Bregalnicës Hilarion janë këtu. Në liturgjinë solemne në kishën “Shën Marina” morën pjesë edhe Mitropolitët bullgarë Antonij, Kiprijan dhe Jakov.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 31 marsin 2023

Vranësirat do të rriten gjatë natës në të gjithë vendin dhe reshje të shkurtra shiu do të bien vende-vende në Bullgarinë Perëndimore. Edhe ditën e premte ngrohja do të vazhdojë dhe temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 17° dhe 22°, në Sofje..

botuar më 23-03-30 8.35.MD
Ministri i bujqësisë në detyrë Javor Geçev

Bullgaria do të kërkojë ndryshimin e rregullores për importin e grurit nga Ukraina

Bullgaria, së bashku me vendet e tjera anëtare të Bashkimit Evropian, do t'i dërgojnë një letër Komisionit Evropian duke kërkuar ndryshime në rregulloren evropiane në lidhje me importin pa taksa të mallrave me origjinë bujqësore nga Ukraina. Kjo u bë e..

botuar më 23-03-30 6.27.MD
Mehmed Dikme

Ish-ministri i bujqësisë Mehmed Dikme: Mos e zgjasni regjimin e tregtisë së lirë me Ukrainën

Institucionet bullgare nuk duhet të lejojnë zgjatjen e vendimit të miratuar nga Këshilli i BE-së në maj 2022 për vendosjen e një regjimi të përkohshëm të tregtisë së lirë me Ukrainën. Këtë e bëri thirrje para BNR-së ish-ministri i bujqësisë, Mehmed..

botuar më 23-03-30 6.05.MD