Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një në katër bullgarë është emigrant potencial

Foto: EPA/BGNES

Çdo i katërti bullgar do të shkonte të jetonte në një vend tjetër nëse do të kishte dokumentet e nevojshme, sipas një sondazhi të Gallup International të kryer në 57 vende. 67 për qind e bashkatdhetarëve tanë deklarojnë se do të qëndronin në vendlindje ndërsa 8 për qind nuk mund të vendosin. Qëndrimet në vendin tonë korrespondojnë me mesataren e Bashkimit Evropian, ku çdo i treti do të preferonte jetën në një vend tjetër. Një nga shpjegimet e rezultateve të marra në vendin tonë është për shkak të migrimit të vazhdueshëm drejt Evropës Perëndimore dhe Amerikës së Veriut që nga vitet 90-të të shekullit të kaluar, gjë që solli një situatë në të cilën kushdo që dëshironte mund të largohej.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 marsin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje rreth minus 2°. Gjatë ditës do të fryjë erë e ftohtë. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme dhe vende-vende, kryesisht në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të dobëta..

botuar më 23-03-28 8.25.MD

Bullgaria kundërshton uljen me 40 për qind të ndotjes nga termocentralet

Bullgaria nuk heq dorë nga rinegocimi i Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë me Komisionin Evropian, deklaroi ministri i energjetikës Rosen Hristov pas takimit të ministrave të energjisë në Bruksel. Megjithatë, ai pranoi se procesi është i..

botuar më 23-03-28 7.37.MD

Ministri i mbrojtjes: Nuk do të dërgojmë kontingjent ushtarak në Ukrainë

“Bullgaria nuk do të dërgojë një kontigjent ushtarak në Ukrainë. Asnjë ushtar bullgar nuk do të shkelë atje derisa qeveria e përkohshme të jetë në pushtet.” Këtë e deklaroi në Universitetin Ushtarak Kombëtar në Veliko Tërnovo ushtruesi i detyrës së..

botuar më 23-03-28 6.56.MD