Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lidhjet mes Bullgarisë dhe SHBA-së nuk kanë qenë kurrë më të forta

Foto: BGNES

“Mos harroni se detyra juaj më e rëndësishme është të jeni ambasadorë të Bullgarisë në Shtetet e Bashkuara.” Me këto fjalë, ambasadoja amerikane në vendin tonë, Hero Mustafa, iu drejtua studentëve që morën vizat për brigadën verore përtej Oqeanit. Mbi 120 000 të rinj bullgarë kanë marrë pjesë që nga viti 2000 në “Programin për punë dhe udhëtim në SHBA (SWT)”, njoftuan nga ambasada. Gjatë ceremonisë Hero Mustafa theksoi se tani me 120 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bullgarisë, lidhjet mes dy popujve nuk kanë qenë kurrë më të forta dhe ka vendosmëri për thellimin e tyre.Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD