Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Burgasi shënon 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit

Foto: Radio Burgas

Burgasi shënoi 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit me homazhe dhe vendosjen e kurorave dhe luleve përpara Monumentit Rus. Lule u vendosën gjithashtu para Pllakës Përkujtimore të Kolonelit Aleksandër Mihjloviç Lermontov dhe para Monumentit e Infermierisë Ruse në Kopshtin e Detit.

Përfaqësuesit e klerit të Burgasit mbajtën një shërbim lutjeje për prosperitetin e qytetit. Në ceremoni mori pjesë edhe kryetari i komunës Dimitër Nikollov. Banorët e qytetit Burgas komentuan se kjo ditë duhet të shënohet dhe kujtohet sepse historia nuk duhet harruar. Informacioni vjen nga BNR Burgas.


Më shumë nga rubrika

Dita zgjedhore filloi për bullgarët jashtë vendit

Dy qendrat e para të votimit jashtë shtetit në Oukland dhe Krajstçërç në Zelandën e Re hapën dyert e tyre saktësisht në orën 07:00 të mëngjesit me orën lokale (ora bullgare 22:00 të mbrëmjes së 31 marsit) për qytetarët bullgarë që dëshirojnë të..

botuar më 23-04-02 10.42.PD
MiG 29

Motori i parë për MiG-29 mbërriti nga Polonia

Bullgaria mori motorin e parë për MiG 29 sipas marrëveshjes së saj me Poloninë. Këtë e bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes. Motori pritej në fund të janarit si pjesë e një marrëveshjeje me Poloninë për të furnizuar dy për MiG-29. Para disa ditësh,..

botuar më 23-03-31 7.31.MD

Më 31 mars përfundon fushata zgjedhore

Më 31 mars përfundon fushata parazgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Nga mesnata e 1 prillit fillon “dita e reflektimit”, në të cilën ndalohet fushata politike dhe publikimi i rezultateve të sondazheve për qëndrimet e..

botuar më 23-03-31 6.26.MD