Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 7 shkurtin 2023

Ditë e ftohtë pa reshje

Foto: BGNES

Të martën, vranësirat mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të zvogëlohen deri me diell. Në lindje mbetet me vranësira, por pothuajse pa reshje. Temperaturat minimale do të zbresin deri në minus 10, minus 5°. Në kryeqytet do të jetë rreth minus 9 °. Në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore do të jetë deri në minus 13°. Temperaturat maksimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje rreth minus 2°.

Detin e Zi do të fryjë erë e fortë veriore. Temperaturat maksimale do të jenë prej 0 deri në 2°. Uji i detit është 6-8°. Eksitimi i detit do të jetë 4-5 pikë.

zonat malore do të fryjë erë e fortë verilindore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë minus 8°, në 2000 metra deri në minus 15.

Të mërkurën do të mbajë mot i ftohtë me reshje të dobëta bore në veri të malit Stara Pllanina.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 3 prillin 2023

Gjatë natës do të mbajë mot kryesisht i kthjellët në pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë e lehtë kryesisht nga drejtimi perëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 2° dhe 7°, në Sofje rreth 2°. Ditën e hënë më 3 prill ,..

botuar më 23-04-02 12.18.MD

Në Bullgari, pjesëmarrja e votuesve në orën 9 të mëngjesit është vetëm 3.6%

Ashtu si në zgjedhjet e mëparshme, votuesit në orët e para të së dielës janë të paktë. Sipas të dhënave të agjencisë sociologjike “Gallup International Balkan”, pjesëmarrja e votuesve në orën 09:00 ishte e ulët – 3.6 për qind, ku votimi me makinë është..

botuar më 23-04-02 11.47.PD

Bullgaria zgjedh përfaqësuesit për Legjislaturën e 49-të të Kuvendit Popullor

Në vend u hapën 11 818 qendra votimi dhe në 9 366 prej tyre do të votohet me makinë. Veçmas u parashikuan urnat e lëvizshme të votimit, seksionet në institucionet mjekësore dhe sociale, si dhe në anije dhe në vendet e ndalimit. Sipas listave..

botuar më 23-04-02 11.42.PD