Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 8 shkurtin 2023

Në 25 qarqe të vendit ka një kod të verdhë për temperaturat e ulëta

Foto: BGNES

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 9 deri në minus 4°, në Sofje rreth minus 7°. Gjatë ditës do të mbajë mot i vranët dhe me diell në Bullgarinë Jugperëndimore. Në veri të malit Stara Pllanina dhe në zonat malore do të bjerë borë. Do të fryjë erë mesatare, në Bullgarinë Lindore e fortë verilindore. Temperaturat maksimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, në kryeqytet - minus 1°.

Në Detin e Zi do të fryjë erë, me borë të dobët. Temperaturat maksimale do të jenë 1-2°. Uji i detit është 6-7°. Eksitimi i detit do të jetë 4-5 pikë.

Mbi malet do të mbajë vranësira me reshje bore, më të theksuara në rajonin qendror të malit Stara Pllanina. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë minus 7°, në 2000 m deri në minus 14°.

Ditën e enjte do të jetë me ngrica, por pa reshje.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD