Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kisha nderon kujtimin e Shën Harallambit - shërues dhe mbrojtës i bletarëve

Bletari – një specie njerëzore që nuk duhet të zhduket kurrë

Foto: Pixabay

Më 10 shkurt Kisha Ortodokse Bullgare nderon Shën Harallambin, martir i besimit të krishterë, i cili jetoi në shekullin II në Azinë e Vogël. Për shkak të aftësive të tij për të shëruar, Shën Harallambi konsiderohet shenjtori mbrojtës i mjaltit dhe bletarëve, pasi që nga kohërat e lashta njerëzit janë mbështetur shumë te mjalti për trajtimin e të gjitha llojeve të sëmundjeve. Prandaj, edhe sot e kësaj dite, në ritet kishtare, ekziston tradita e sjelljes së mjaltit në kishë në ditën e shenjtorit, ku kremtohet një liturgji e veçantë për shenjtërimin e tij. Mjalti i shenjtëruar sillet në shtëpi dhe të gjithë e përdorin si ilaç gjatë gjithë vitit.

Gjithnjë e më shumë njerëz po kuptojnë dobinë e rritjes së bletëve dhe mbrojtjen e tyre për të ruajtur ekuilibrin në natyrë.

Megjithatë, industrializimi i bujqësisë ka shkatërruar një pjesë të madhe të livadheve të harlisura me lule të egra dhe barishte të çelura, kështu që bletët po rriten gjithnjë e më shumë pranë qyteteve të mëdha. “Natyra është plot me nektar, bletët përdorin vetëm 5% të tij, gjithçka tjetër avullohet nga dielli dhe lahet nga shiu. Çështja është nëse ka bletë të shëndetshme të cilat mund ta mbledhin atë!” - thotë bletari Georgi Georgiev, i cili rrit bletë në periferi të kryeqytetit:

“Nektari nga bimët nuk mund të shihet me sy të lirë, është vështirë për t'u matur, dhe bletari duhet të dijë intuitivisht se kur duhet të vendosë kornizat prej druri /të ashtuquajturat “magazina”/ për pjalmin e mbledhur. Prandaj, shkenca e bletarisë është shumë specifike, kërkon njohuri dhe vëzhgime të thella, jo të gjithë mund të merren me bletë. Me bletarinë u njoha si student - mësuesi më çoi në Shoqatën e Bletarisë në vendlindjen time Novi Pazar. Me kosheret merrem në mënyrë aktive që nga viti 1987-88 dhe në këtë aktivitet gjeta shumë të vërteta të rëndësishme për natyrën, për jetën. E pashë që edhe bletët mund të jenë mësueset tona me punën e tyre të palodhur dhe organizimin e përsosur në familjen e bletëve, ku gjithmonë ka se kush të dalë e të mbledhë mjaltë nëse u ndodh diçka bletëve punëtore. Bletët janë një manifestim suprem i natyrës, sipas studiuesve ato u shfaqën 50 deri në 150 milionë vjet para njeriut.

Njerëzit mendojnë se bletët po flenë tani, por aktualisht ato po rritin një gjeneratë të re bletësh, e cila duhet të jetë gati deri më 22 mars, kur bimët tashmë janë në lulëzim. Të shtyrë nga energjia e diellit, bletët shkojnë dhe ndihmojnë në pjalmimin e bimëve, dhe këto bimë më pas hahen nga njerëzit dhe kafshët.”

Sipas bletërritësit, aktiviteti i njeriut është i pamatur kur përdoren preparate për mbrojtjen e bimëve, si rezultat i të cilave çdo vit vdesin rreth 40-50% e bletëve, dhe ato që dalin të dobëta dhe të sëmura nuk mund të mbledhin mjaltë. “Megjithatë, natyra ka gjetur një mënyrë për të rikthyer popullatën e bletëve dhe falë kësaj ne, bletarët, vazhdojmë të nxjerrim mjaltë”, thotë Georgi Georgiev dhe shton:

“Por kur ka kaq shumë vështirësi dhe ne nuk mund të rrisim koloni të bukura dhe të shëndetshme bletësh, nuk mund të shpresojmë te bletaria si një biznes i qëndrueshëm, me të cilin mund ta nxjerrim bukën e gojës.

Pa këtë energji diellore që bletët na japin përmes mjaltit, nuk do të kishim zhvillim. Prandaj, konsumimi i mjaltit duhet të ndodhë me kujdes. Duhet ta trajtojmë si ilaç dhe ta konsumojmë vetëm nëse ndjejmë se kemi uri për mjaltë. Një tjetër gjë e rëndësishme është që kur njeriu e merr mjaltin në gojë, duhet ta mbajë për pak kohë, imagjinoni si kanë lulëzuar pemët, si lahet gjithçka në dritë, si bimët e sekretojnë këtë nektar dhe bletët shkojnë dhe e mbledhin atë. Nëse njeriu e bën këtë lidhje mes diellit, nektarit, bletës dhe mjaltit, do të përmirësojë ndjeshëm edhe shëndetin e tij”, është i bindur bletari Georgi Georgiev.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: BGNES, arkiv personal


Më shumë nga rubrika

Kisha „San Paolo alla Regola“

Prifti Ivan nga Roma: Bullgarët jashtë vendit kanë nevojë ta ndjejnë kishën si familje

Ndër bullgarët në Romë, Prof.dr. Ivan Ivanov njihet si At Ivan ose Padre Xhovani. Profesori e ndan kohën e tij mes Sofjes, ku është pedagog në Fakultetin Teologjik të Universitetit të Sofjes, dhe Qytetit të Përjetshëm, ku udhëheq shërbimet në të..

botuar më 24-02-09 7.30.PD

Për herë të parë Bullgaria merr pjesë në Panairin e Librit në Londër

"Një arritje e re për letërsinë bullgare dhe kulturën bullgare!" – Kështu Instituti Bullgar i Kulturës në Londër e bëri të ditur lajmin për pjesëmarrjen e vendit tonë në Panairin e Librit në Londër 2024 (London Book Fair 2024).Ekspozita, në të cilën..

botuar më 24-02-08 9.01.PD

“Letra nga lufta” drejtuar Bullgarisë

Në më pak se një muaj, do të bëhen dy vjet që nga ai mëngjes shkurti i vitit 2022 që ndryshoi jetën e njerëzve në Evropë dhe më gjerë. Përshkallëzimi i konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës, i cili filloi në vitin 2014, i bëri politikanët të rimendojnë një..

botuar më 24-02-08 7.30.PD