Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria riafirmoi mbështetjen e saj për Ukrainën përpara OKB-së

Foto: EPA/BGNES

Në fjalimin e tij në seancën e jashtëzakonshme të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, zëvendësministri i punëve të jashtme Kostadin Koxhabashev rikonfirmoi qëndrimin e Bullgarisë për ruajtjen e sovranitetit, pavarësisë dhe integritetit territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht. Koxhabashev vuri në dukje se Bullgaria do të vazhdojë të ndihmojë ata që ikin nga lufta dhe shprehu simpatinë e saj për popullin ukrainas për guximin dhe qëndrueshmërinë e tij të jashtëzakonshme. Kostadin Koxhabashev theksoi mbështetjen e vendit tonë për përpjekjet e Ukrainës për arritjen e paqes së qëndrueshme në përputhje me Kartën e OKB-së dhe të drejtën ndërkombëtare. Kostadin Koxhabashev mbështeti në emër të Bullgarisë projekt-rezolutën, e cila insiston në arritjen e shpejtë të një paqeje gjithëpërfshirëse, të drejtë dhe të qëndrueshme në Ukrainë.

Ndërkohë, në një dokument të publikuar nga Ministria e Jashtme kineze, Kina u bëri thirrje të gjitha vendeve të ushtrojnë përmbajtje, të shmangin ndezjen e flakëve dhe të parandalojnë përkeqësimin ose daljen jashtë kontrollit të krizës dhe të braktisin mentalitetin e Luftës së Ftohtë. "Siguria e një vendi nuk mund të garantohet në kurriz të sigurisë së vendeve të tjera, dhe siguria rajonale nuk mund të garantohet duke forcuar apo zgjeruar blloqet ushtarake," thuhet gjithashtu në dokument. Ukraina e quajti dokumentin "një shenjë të mirë" dhe i bëri apel Kinës të jetë më aktive në mbështetjen e saj për të.

Më shumë nga rubrika

Reagimet e para pas dorëzimit të mandatit të dytë parlamentar për qeverinë

Pas dorëzimit të mandatit nga presidenti, mendoj se u bë e qartë se çfarë është alternativa, komentoi në Facebook bashkëkryetari i “Po e vazhdojmë ndryshimin” – (PP) Asen Vasilev . Diktaturë apo republikë parlamentare. Zgjedhja tani për tani është..

botuar më 23-05-30 9.19.PD

Presidenti ia dorëzoi mandatin e dytë PP-DB-së, por la të kuptohet se ai nuk duhet të përmbushet

Kreu i shtetit Rumen Radev ia dorëzoi mandatin e dytë për formimin e qeverisë Nikollaj Denkovit - kandidati për kryeministër nga grupi i dytë parlamentar më i madh në Legjislaturën e 49-të të Kuvendit Popullor - "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria..

botuar më 23-05-29 6.14.MD
Radostin Vasilev

Treguan citate të veçanta nga negociatat politike për të formuar një qeveri

Deputeti i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP), Radostin Vasilev, ka njoftuar se po largohet nga partia për shkak të koalicionit të përgatitur me GERB-in. "Është një gënjeshtër e plotë se janë bërë regjistrime të grupeve, në seli," tha Vasilev..

botuar më 23-05-26 12.59.MD