Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Momente nga jeta e Sofjes në një ekspozitë të veçantë fotografike

16
Foto: BGNES

Në godinën e Bashkisë Metropolitane një përzgjedhje e veçantë me 160 vepra të Ivan Shishiev tregon këndvështrimin e tij për monumentet arkitekturore të Sofjes, momente të jetës në hapësirat e hapura të kryeqytetit, specifikat e mjedisit urban. Ai është teolog dhe fotograf, autor i dy librave fotografikë për Sofjen dhe i më se 20 ekspozitave në Bullgari dhe Evropë, krijues i një faqeje të njohur në rrjetet sociale (“Etydet e Sofjes”) me mbi 320 000 ndjekës.

Projekti artistik do të qëndrojë në ndërtesën e Bashkisë Metropolitane deri në shtator të vitit 2023, pas së cilës do të vizitojë shkollat ​​metropolitane për të takuar nxënësit e Sofjes me fotografitë e bukura.

Burimi: sofia.bg

Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Gëzuar Gjyshen Marta!

Dita e parë e marsit në Bullgari është një nga festat më të preferuara të fëmijëve dhe të rriturve. Veroret - një simbol i shpresës për gjërat e mira që do të vijnë Duke u stolisur me veroret e bardha dhe të kuqe, ne bullgarët..

botuar më 24-03-01 3.40.MD

Një shëtitje përgjatë shtigjeve me dëborë të malit Vitosha

Për shumë banorë dhe mysafirë të kryeqytetit bullgar, një shëtitje në Vitosha - mali që ngrihet në afërsi të qytetit - është një kënaqësi e madhe. Duhet vetëm gjysmë ore për të arritur në zonën “Urët e Arta” (“Zllatnite Mostove”) të Vitoshës,..

botuar më 24-01-18 10.05.MD

Një shëtitje nëpër shpatet e maleve bullgare

Këtë dimër filloi me mot jashtëzakonisht të ngrohtë, por ndërsa ende nuk ka dëborë në rrafshinat e ulëta, në shpatet më të larta të maleve situata është krejt e ndryshme. Në saj të kësaj në disa pushimore sezoni i skive u hap zyrtarisht ditë më parë...

botuar më 24-01-05 5.37.MD