Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka pasur asnjë vdekje nga Covid gjatë 24 orëve të fundit

Foto: Radio Vidin

31 janë të infektuar rishtazi me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 29 nga një ditë më parë. Mbi 58% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 6% e 517 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 7.2% të treguesit të dielën, sipas portalit coronavirus.bg.

Rastet aktive u rritën me 29 në 2937. 6 të infektuar u shtruan në spitale, 4 prej tyre ose 66.67% janë të pavaksinuar. Në spital mbeten 261, ndërsa në terapi intensive 31.

Gjatë 24 orëve të fundit nuk ka pasur asnjë vdekje me Covid të konfirmuar. Dy të sëmurë u shëruan të dielën. Nuk ka persona të imunizuar.

Më shumë nga rubrika

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD

Nderojmë kujtimin e viktimave të kampit të përqendrimit "Belene".

Sot, më 3 qershor, në orën 12:00 në vendin e ish-kampit të përqendrimit “Belene” në ishullin Persin në lumin Danub do të mbahet ceremonia vjetore në kujtim të viktimave të kampit më të madh për kundërshtarët politikë të Partisë Komuniste Bullgare në..

botuar më 23-06-03 9.45.PD

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD