Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pranvera astronomike po vjen

Foto: Pixabay

Pranvera astronomike në Bullgari fillon sot në orën 23:24 me orën lokale. Është gjithashtu dita e ekuinoksit të pranverës, njofton Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.

Me rastin e ardhjes së pranverës astronomike në Stara Zagora, me idenë e “Klubit Rotari”, nga sot një tabelë elektronike në qendër të qytetit fillon të njoftojë paraqitjen e të porsalindurve në qytet në kohë reale me një sinjal zanor, kohën e lindjes dhe emrin e foshnjës, njoftoi Elena Ballabanova nga Radio Stara Zagora. Pjesën tjetër të kohës, tabela do të tregojë numrin total të foshnjave të lindura në Stara Zagora që nga fillimi i vitit.


Më shumë nga rubrika

Prokurori i Përgjithshëm tashmë do të mund të hetohet

Pa debat dhe me një unanimitet të plotë prej 210 votash pro, pa asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim, parlamenti më në fund miratoi ndryshimet në Kodin e Procedurës Penale duke futur një mekanizëm për hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm dhe..

botuar më 23-05-26 6.04.MD
Ivan Demerxhiev

Operacion policor në Bullgari pas vrasjes së një bullgari në Afrikën e Jugut

Ministria e Brendshme ka ndërmarrë veprime për marrjen e të gjitha informacioneve në lidhje me vrasjen e Krasimir Kamenov – Këro, bashkëshortes së tij dhe dy personave të tjerë në Republikën e Afrikës së Jugut. Këtë e bëri të ditur..

botuar më 23-05-26 4.51.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën masa ajrore mbi Bullgari do të mbetet e paqëndrueshme, do të ketë vranësira dhe reshje. Mund të ketë edhe breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 16°, në Sofje – 10°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 20 deri në..

botuar më 23-05-26 3.55.MD