Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nuk do të jetë pjesë e prokurimit të përgjithshëm publik të predhave për Ukrainën

Dimitër Stojanov
Foto: mod.bg

Është e nevojshme që mbështetja gjithëpërfshirëse e BE-së për Ukrainën të vazhdojë, tha zëvendësministrja bullgare e punëve të jashtme Velisllava Petrova para mbledhjes së rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel. Petrova vuri në dukje gjithashtu mbështetjen e Sofjes për perspektivën evropiane të Ukrainës, duke inkurajuar përparimin në reformat dhe përmbushjen e kritereve.

Qeveria e përkohshme bullgare nuk po përgatit një marrëveshje të re për të ofruar ndihmë shtesë ushtarake dhe ushtarako-teknike për Ukrainën, tha ministri i përkohshëm i mbrojtjes Dimitër Stojanov në Bruksel. Ai mori pjesë në një takim që diskutoi furnizimet e predhave 155 mm nga BE për Ukrainën. Bullgaria nuk është pjesë e këtij prokurimi të përgjithshëm publik dhe nuk mund të jetë. Ushtria bullgare nuk ka armë që mund të përdorin këtë kalibër, tha Stojanov. Ai saktësoi se municionet e këtij kalibri nuk prodhohen në uzinat shtetërore “Terem”. Uzinat e Makinë Ndërtimit, “Emko” dhe “Transmobil” - këto kompani bullgare, private dhe shtetërore, kanë kapacitete. Ushtria bullgare siguron atë që mund të sigurohet. Jemi nën normë për stoqet, prandaj nuk ka asnjë mënyrë për të ofruar ndihmë ushtarake shtesë”, shpjegoi ministri.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Presidenti pret që reforma në drejtësi të ndryshojë qëndrimin e Holandës për Shengenin

“Në ditët në vijim do të hyjnë në fuqi ndryshimet ligjore të miratuara së fundi që krijojnë një mekanizëm për hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Ne presim që ky hap vendimtar në ecurinë e reformës gjyqësore në Bullgari të ndryshojë qëndrimin e..

botuar më 23-06-01 2.36.MD

Sipas presidentit, koalicioni GERB dhe PP do të shkaktojë neveri

Nuk pres që përqafimi mes Bojko Borisovit (GERB) dhe Kiril Petkovit (“Po e vazhdojmë ndryshimin” - PP) të lindë asgjë tjetër përveç neverisë, dhe kjo nuk çon në besim dhe zgjidhje të qëndrueshme. Kështu komentoi presidenti Rumen Radev para..

botuar më 23-06-01 12.51.MD

Pas tensionit në sallë, seanca e parlamentit u pezullua

Seanca e Kuvendit Popullor më 1 qershor nisi me tension, ofendime dhe përplasje fizike para foltores. Ndërhyrja e kuestorëve ishte e nevojshme. Mbledhja u ndërpre për pushim. Përshkallëzimi nisi me leximin e deklaratave parlamentare. “Vëzrazhdane” i..

botuar më 23-06-01 12.04.MD