Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të marrë pjesë në një turne në Argjentinë për persona me sindromën Down

Foto: Facebook/FAPABulgaria

Një gjimnast dhe katër atletë të gjimnastikës sportive do të përfaqësojnë Bullgarinë në garën më të madhe të Amerikës - "America Tri Games" për personat me sindromën Down, e cila do të mbahet në Argjentinë. Gara është pjesë e kalendarit sportiv të Federatës Botërore për Atletët me Sindromën Down – SUDS. Në të do të marrin pjesë sportistë nga 11 vende: Brazili, Kili, Kolumbia, SHBA, Guatemala, Meksika, Uruguai, Bullgaria, Portugalia, Shqipëria dhe Argjentina.

Më shumë nga rubrika

“Lludogorec” me titullin e 12-të të kampionit të Bullgarisë

Futbollistët e “Lludogorec” /Razgrad/ fituan titullin e kampionit në Kampionatin Bullgar të Futbollit për të 12-tën herë rekord. Në Varna si mysafirë të “Çerno More” ata fituan me rezultatin 1:0. Në të njëjtën kohë, CSKA-Sofja mposhti Levski me rezultat..

botuar më 23-06-08 2.58.MD

Fillon regata më e bukur bullgare Varna Channel Cup

Edicioni i nëntë i regatës Varna Channel Cup do të mbahet në Varna nga 8 deri më 11 qershor. Gara më spektakolare e lundrimit në Bullgari do të zhvillohet në Gjirin e Varnës dhe përmes kanalit në Liqenin e Varnës, duke lejuar që jahtet të kalojnë afër..

botuar më 23-06-08 5.25.PD
Ilijan Radullov

Ilijan Radullov me fitoren e parë mes juniorëve në Roland Garros

Përfaqësuesi bullgar për juniorë, Ilijan Radullov e nisi me fitore në Kampionatin e Hapur të Francës. Tenisti i pestë në skemë u kualifikua në raundin e dytë pasi mposhti rusin Danil Panarin me 6:7(4), 6:4, 6:1. Ai dje u stërvit së bashku me..

botuar më 23-06-05 4.06.MD