Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po krijohet një Qendër Universitare Ballkanike

Foto: Universiteti i Veliko Tërnovos

Rektorët e nëntë universiteteve nga Bullgaria, Shqipëria, Rumania, Serbia, Turqia, Maqedonia e Veriut dhe Greqia nënshkruan sot në Universitetin e Veliko Tërnovos një Memorandum për krijimin e një Qendre Universitare Ballkanike, njoftoi korrespondentja e BNR, Zdravka Masljankova.

Ideja e Qendrës Universitare Ballkanike është mundësia e zhvillimit të përbashkët të projekteve, pjesëmarrjes në programe arsimore dhe përmirësimit të bazës materiale, si dhe aplikimi në strukturat e BE-së në kuadër të programeve të ndryshme për financimin e arsimit dhe shkencës, shpjeguan rektorët e universiteteve ballkanike. Në nënshkrimin e memorandumit, rektori i Universitetit të Veliko Tërnovës, Prof. Hristo Bonxhollov, tha se së bashku me kolegët e tij, ata janë një shembull i mirë për politikanët dhe popujt e tyre.

Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë udhëtuese tregon kriporen e lashtë në Provadia – qendra më e vjetër urbane në Evropë dhe 'oborri i monedhave'

Provadia-Kriporja, qendra më e vjetër për prodhim kripe dhe urbane në Evropë, mund të shikohet nga vizitorët deri në fund të shtatorit. Në rajon organizohen turne nga e hëna deri në të shtunën. Gjithashtu është përgatitur një ekspozitë fotografike, që..

botuar më 23-09-09 8.35.PD

Bullgaria dhe Shqipëria forcojnë bashkëpunimin në fushën e arsimit dhe shkencës

Universitetet bullgare dhe shqiptare do të zgjerojnë bashkëpunimin e tyre, duke zhvilluar programe të përbashkëta trajnimi për studentët dhe doktorantët, si dhe projekte të përbashkëta kërkimore, u bë e qartë në takimin e ministrit bullgar të..

botuar më 23-09-08 1.47.MD

Bilancet pas përmbytjeve të mëdha përgjatë Detit të Zi

Pas përmbytjes shkatërruese  në bregun tonë jugor të Detit të Zi dhe pas katër viktimave njerëzore , fillon vlerësimi i dëmeve nga fatkeqësia. Lidhja me Sinemorec është rivendosur dhe tashmë është e mundur të udhëtohet. Nuk ka..

botuar më 23-09-07 4.15.MD