Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dëshiron që BE të përfshijë energjinë bërthamore në tranzicionin e gjelbër

Didier Reynders
Foto: Angelina Piskova

Nga Bullgaria ka ende shumë për të dëshiruar në luftën kundër korrupsionit, lobimit, shpërndarjes së reklamave shtetërore në media, tha Komisioneri Evropian për Drejtësinë Didier Reynders. Pas Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel, ai tha se një raund i ri diskutimesh për sundimin e ligjit është mbajtur me Belgjikën, Bullgarinë dhe Republikën Çeke. Reynders vuri në dukje si hapa pozitivë nga Sofja angazhimin për të krijuar një mekanizëm efektiv për përgjegjësinë penale të kryeprokurorit, për punën e komisionit kundër korrupsionit dhe për krijimin e një këshilli për zhvillimin e shoqërisë civile, vuri në dukje korrespondentja e BNR, Angelina Piskova.

Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme Velisllava Petrova deklaroi para Këshillit të Punëve të Përgjithshme se funksionimi korrekt i tregut të përbashkët është jashtëzakonisht i rëndësishëm për Bullgarinë, duke lehtësuar rregulloret dhe procedurat burokratike, në mënyrë që të mos përkeqësohet konkurrenca në vetë BE-në. Ajo nënvizoi gjithashtu rëndësinë e energjisë bërthamore për pavarësinë energjetike të BE-së në kuadër të tranzicionit të gjelbër.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Pajtimi dhe vullneti janë rruga për të arritur idealet kombëtare

“Dita e Pavarësisë është një mësim i jashtëzakonshëm, se uniteti dhe vullneti janë rruga për arritjen e idealeve kombëtare dhe për mbrojtjen e interesave bullgare”, shkroi presidenti Rumen Radev në faqen e tij në Facebook me rastin e festës. Sipas..

botuar më 23-09-22 11.13.PD

Rikrijim historik i Ditës së Pavarësisë dhe pamje të bukura përgjatë rrugës së një treni të vjetër

Një tren i vjetër me lokomotivë me avull së bashku me katër vagonë pasagjerësh dhe një tjetër nga treni i qeverisë “Vitosha Express” u nisën për në qytetin Mezdra nga Stacioni Qendror i kryeqytetit. Udhëtimi u organizua nga Hekurudhat Shtetërore..

botuar më 23-09-22 10.35.PD

Bullgaria do të blejë automjete luftarake “Strajkër”

Blerja e mjeteve të reja luftarake “Strajkër” për Forcat Tokësore është një nga synimet e përcaktuara në Projektin për shpenzime investimi, miratuar nga Këshilli i Ministrave. Projekti “Blerja e pajisjeve bazë luftarake për ndërtimin e grupeve..

botuar më 23-09-22 9.36.PD