Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të hartohet një procedurë për t’iu përgjigjur kërcënimeve me bombë

Ivan Demerxhiev
Foto: BTA

Një grup punues ndërinstitucional do të përgatisë një procedurë për t’iu përgjigjur një kërcënimi me bombë ndaj objekteve të infrastrukturës kritike deri më 31 mars, njoftoi ministri i brendshëm Ivan Demerxhiev. Grupi përfshin 36 përfaqësues të të gjitha shërbimeve të sigurisë dhe institucioneve të interesuara. Në të mund të përfshihen përfaqësues të tjerë të dikastereve dhe specialistë, theksoi Demerxhiev. Ai tha se qëllimi është që të kemi një procedurë fleksibël funksionimi për t’iu përgjigjur kushteve aktuale.

Në tri ditët e fundit, një sërë shkollash në vend u kërcënuan me mjete shpërthyese të vendosura dhe u mbyllën përkohësisht. Kërcënimet u bënë disa ditë para zgjedhjeve parlamentare të 2 prillit, në të cilat do të votohet në shkolla në shumë vende.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 31 majin

Ditën e mërkurë para mesditës do të jetë me diell. Më pas do të mbajë vranësira dhe kryesisht mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe bubullima. Ka kushte për breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri..

botuar më 23-05-30 7.20.MD
Këshilli i Ministrave

Kabineti propozoi zgjatjen e efektit të Buxhetit 2022

Kabineti i propozon parlamentit të zgjasë veprimin e të ashtuquajturit ligj shtesë të Buxhetit për vitin 2022 deri në miratimin e një kuadri financiar tërësisht të ri për vitin aktual, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Projektligji i propozuar..

botuar më 23-05-30 6.47.MD
Pllamen Tonçev

Një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimin bullgar me një qytetar të Maqedonisë së Veriut

Kryetari i Agjencisë Shtetërore për Siguri Kombëtare (DANS) Pllamen Tonçev në seancën e sotme në parlament njoftoi për një rast të konstatuar në të cilin një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimet e Ministrisë së Punëve të Jashtme..

botuar më 23-05-30 4.06.MD