Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti i RSM: Vendi ynë nuk do të humbasë nëse përfshijmë edhe bullgarët

Stevo Pendarovski
Foto: EPA/BGNES

Nëse bullgarët përfshihen në Kushtetutë, vendi ynë nuk do të humbasë. Përfshirja e bullgarëve në ligjin bazë në asnjë mënyrë nuk kërcënon sovranitetin maqedonas, pavarësinë dhe rrugën evropiane të vendit. Kështu tha presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin e Austrisë, Alexander Van der Bellen, në Shkup, transmeton BNT. Kjo është një nga kërkesat e protokollit të nënshkruar mes Bullgarisë dhe RSM në vitin 2022 dhe një kusht për vazhdimin e integrimit evropian të vendit. Pendarovski deklaroi se në Republikëm e Maqedonisë së Veriut ka 3500 bullgarë, duke përmendur të dhënat nga regjistrimi i marsit të vitit të kaluar. Sipas tij, sa më shpejt do të krijohet një komision për të përgatitur propozimet e nevojshme për ndryshimet në Kushtetutë, shton BGNES.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 14 qershorin

Ditën e premte në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik me erë mesatare. Në shumë vende do të ketë reshje të shkurtra, por intensive, dhe vranësira. Në Bullgarinë Juglindore ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 24-06-13 7.35.MD

Më 17 qershor, presidenti do të njoftojë se kur do të nisë nga puna legjislatura e 50-të e Kuvendit Popullor

Presidenti Rumen Radev do të njoftojë të hënën, më 17 qershor, kur do të mbledhë seancën e parë të Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor. Këtë ai e tha para gazetarëve në qytetin Kazanllëk. Duke komentuar fjalët e liderit të GERB-it Bojko..

botuar më 24-06-13 5.16.MD

PP premtoi se do të jetë një opozitë e qartë dhe konstruktive

Pavarësisht se çfarë qeveri do të propozojë kreu i GERB, Bojko Borisov, "Po e vazhdojmë ndryshimin" (PP) do të jetë një opozitë e qartë dhe konstruktive e qeverisjes. Këtë e bëri të ditur bashkëkryetari i PP Kirill Petkov në Facebook në një video të..

botuar më 24-06-13 3.11.MD