Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkëmbinjtë e Bellogradçikut – një fenomen i jashtëzakonshëm natyror dhe vend i preferuar për turizëm

16
Foto: BTA

Shkëmbinjtë pranë qytetit Bellogradçik janë ndër fenomenet natyrore më të pazakonta dhe më të bukura jo vetëm në Bullgari, por edhe në botë. Ata gëzojnë turistë të shumtë, sidomos në stinën e verës, kur aty mbahet edhe një festival opere. Jo rastësisht në vitin 2009 ata u nominuan në konkursin për përzgjedhjen e shtatë mrekullive të reja natyrore të botës dhe u renditën në mesin e 77 finalistëve nga afro 260 zona natyrore.

Shkëmbinjtë e Bellogradçikut u shpallën një fenomen natyrore në vitin 1949. Ata janë pjesë e listës së 100 Objekteve Turistike Kombëtare.

Shikoni më shumë:

Foto: BTA

Më shumë nga rubrika

Veliko Tërnovo nga pamja e zogut

Kryeqyteti i lashtë Veliko Tërnovo është një nga qytetet më të bukura dhe më të preferuara bullgare për turizmin kulturor. Çdo vit ai vizitohet nga një numër rekord turistësh nga vendi dhe nga e gjithë bota. Ju ofrojmë një..

botuar më 23-06-07 12.10.MD

Shëtitje pranverore në parkun natyror “Zllatni Pjasëci”

Në pranverë, parku natyror "Zllatni Pjasëci" bëhet një vend tërheqës për banorët e Varnës dhe mysafirët e qytetit. Ndodhet 17 km në verilindje të qytetit të Varnës, paralelisht me bregun e detit dhe rrethon kompleksin turistik..

botuar më 23-05-22 2.21.MD

Arkitektura antike dhe pamjet magjepsëse tërheqin vizitorët në fshatin Dellçevo në malin e Pirinit

Fshati Dellçevo(Bullgaria Jugperëndimore) gjendet në rrëzë të malit të Pirinit, 10 kilometra larg qytetit Goce Dellçev. Ai tërheq turistët me arkitekturën e ruajtur të lashtë dhe rrugët e bukura malore. Janë ruajtur gjithashtu..

botuar më 23-05-09 2.42.MD