Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

UNESCO nderoi artisten e re Viktoria Ivanova

Foto: Shkolla e artit "Kolorit"

Një vizatim i një artisteje të re nga Pleveni është vlerësuar me çmimin më të lartë në Konkursin Ndërkombëtar të Arteve Pamore të organizuar nga Qendra e UNESCO-s në qytetin francez të Troyes. Vizatimi pastel "Legjenda e një dordoleci" i solli tetëmbëdhjetë vjeçares Viktoria Ivanova dekoratën "Çmimi i UNESCO-s" - një medalje nderi dhe një certifikatë, njoftoi BTA.

Dhjetë fëmijë të tjerë të shkollës morën çmimin "Autor i nominuar" dhe pesë u shpërblyen me çmimin "Autor i zgjedhur". 38 artistë të vegjël nga shkolla e Plevenit marrin certifikatën "Kujtime për të ardhmen".

Më shumë nga rubrika

BNR promovoi një version të ri të këngës së njohur folklorike bullgare "U përmbys mali"

50 vjet pas regjistrimit të parë të "U përmbys mali", Radioja Kombëtare Bullgare /BNR/ promovoi një version të ri të këngës së njohur popullore bullgare. Shfaqja është me pjesëmarrjen e Korit të Radios për Fëmijë , Orkestrës Simfonike dhe..

botuar më 23-10-02 1.07.MD

Panairi i Gjuhëve në qendër të Sofjes

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkthyesve dhe me rastin e Ditës Evropiane të Gjuhëve (26 Shtator), Kopshti i Qytetit në Sofje mirëpret Panairin e Gjuhëve. Në të do të prezantohen tetëmbëdhjetë gjuhë, njëzet institute kulturore, ambasada dhe..

botuar më 23-09-30 10.25.PD
Stefan Komandarev

Kandidati për “Oscar” “Mësimet e Bllagës” mori 7 “Trëndafila të Artë” në Varna

“Mësimet e Bllagës”të Stefan Komandarev dhe “Diada” e Jana Titova ndanë çmimin e madh për një film artistik në edicionin e 41-të të Festivalit të Kinemasë Bullgare “Trëndafili i Artë” . Juria në Varna theksoi se të dy filmat janë “fenomenal,..

botuar më 23-09-29 10.14.PD