Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në këngën "Vajza" MINNA këndon bukurinë e bullgares

Foto: YouTube /MINNA

Në artin popullor ka shumë këngë që këndojnë bukurinë e gruas bullgare. Një prej tyre është kënga “Vajza”. Ajo u kushtohet të gjitha grave bullgare dhe kryesisht grave nga rajoni maqedonas, prej nga është edhe interpretuesja MINNA.

Kjo është Mina Suçeva, e lindur në Bllagoevgrad në familjen e koreografes Zhaneta Suçeva, e cila ishte soliste në ansamblin "Pirin". Vetë Mina e zbuloi dashurinë e saj për muzikën në moshën 15-16 vjeçare, gjë që e çoi në Akademinë Kombëtare të Muzikës "Prof. Panço Vlladigerov" në Sofje, ku u diplomua për këndimin pop dhe jazz. Ajo ka mësuar shumë nga puna e saj si mbështetëse e këngëtarit të njohur bullgar Veselin Marinov, por duke pasur dëshirë për ta zhvilluar talentin e saj në një stil tjetër muzikor, ajo tashmë ka regjistruar disa këngë origjinale. Në atë të fundit - "Vajza" - gërshetohen folklori bullgar dhe tingulli modern. Është përdorur refreni i këngës popullore "O vajzë maqedonase", por me një ritëm modern dhe në këtë mënyrë kënga merr një pamje krejtësisht të re. Aranzhimi është i Ivan Petrovit. Ai dhe Mina Suçeva i shtojnë linja të reja melodike këngës së njohur popullore, ndërsa Mina ka krijuar një tekst të saj.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Foto: Kori popullor i grave

Kori "Zërat bullgarë - Engjëjt" fillon një turne evropian

Kori popullor i grave "Zërat bullgarë - Engjëjt" nis sot, 21 shtator, një turne evropian. Koncerti i parë është sonte në Hoofdorp të Holandës, në orën 20:15 me orën lokale. Pas kësaj do të ketë koncerte në Heerlen më 22 shtator, në Herford më 23..

botuar më 23-09-21 5.52.MD

“Kanatica” frymëzon një festival bullgar në Kanada dhe një projekt kurioz muzikor

Shoqëria bullgaro-kanadeze në Kolumbinë Britanike organizon festivalin bullgar të qëndisjes "Kanatica". Edicioni i parë i forumit do të zhvillohet nga 22 deri më 24 shtator në Vankuver të Kanadasë. Festivali mban emrin e një lloji të qëndisjes..

botuar më 23-09-21 10.35.PD

“Shiu funk” – kënga e tretë prej autori e grupit “Wet Pebbles”

Në harmoni me vjeshtën që po afron, në rubrikën “Kënga e ditës” do të dëgjojmë “Shiu funk” – kënga e tretë origjinale e grupit pop-swing Wet Pebbles. Ajo u regjistrua në Radion Kombëtare Bullgare si çmim për debutimin e grupit me këngën e tyre “Magjia..

botuar më 23-09-19 11.10.PD