Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Spektrum" na zhyt në pranverë me "Një përrallë e diellit"

Në pritje të dy koncerteve të tyre në prill - në Kjustendill dhe Sofje dhe të një turneu në Kanada

Foto: Facebook / Spectrum Vocal Band

Grupi vokal “Spektrum” (Spectrum Vocal Band) na fton të zhytemi në muajin e bukur pranveror të prillit me harmoni që shpalosen dhe lulëzojnë në pesë zërat e jashtëzakonshme të këngëtarëve të grupit, ashtu si natyra jashtë.

Disa javë para turneut të pesë muzikantëve në Kanada, ata na prezantojnë programin e tyre a cappella në një version gjysmë akustik. Më 7 prill, skena e tyre do të jetë Galeria e Arteve "Vlladimir Dimitrov - Mjeshtri" në Kjustendill, organizator i eventit është Shoqata e Muzikës "Marin Goleminov". Dy ditë më vonë - më 09 prill - do të mund t'i dëgjojmë në Sofje, në galerinë "Credo Bonum".

Grupi vokal “Spektrum” është një harmoni e zërave njerëzorë. Që nga krijimi i tij në pranverën e vitit 2012 e deri më tani, formacioni muzikor e ka zhvilluar aktivitetin e tij artistik dhe koncertal, duke zënë një vend të rëndësishëm në skenën muzikore profesionale në vendin tonë. Kërkimet e ndryshme eksperimentale pa kufizime në zhanër e përshkruajnë stilin e tyre – një kombinim i elementeve pop, funk, xhazit dhe etno me beatbox në harmoninë e pesë zërave të bukura të interpretuesve.

Në nëntor 2019, grupi “Spektrum” promovoi albumin e tij debutues me një tingull origjinal funk - “Pikë Kryqëzimi”, dhe në vitin 2021 u përhap në tregun muzikor albumi "Singerprints", i cili përbën një lexim të ri të temave të bukura nga folklori bullgar dhe të pjesëve origjinale me harmoni të pasur dhe ritme të ndryshme popullore.

Këngëtarët nga Spectrum - Ivelina Coneva, Vesella Morova, Daniell Nikollov, Janko Jankov dhe Konstantin Bejkov, i bashkon një synim - të krijojnë art cilësor dhe estetikisht të shëndoshë, duke treguar fytyrën bashkëkohore të muzikës a cappella bullgare. Dëgjojeni në këngën e “Spektrum” "Një përrallë e diellit" nga albumi i tyre i fundit "Singerprints", ku shfaqet e famshmja Hristina Beleva duke luajtur në gëdullka, e cila është edhe autore e muzikës. Aranzhimi është i Konstantin Bejkovit.

Përpiloi: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

 


Më shumë nga rubrika

Foto: Kori popullor i grave

Kori "Zërat bullgarë - Engjëjt" fillon një turne evropian

Kori popullor i grave "Zërat bullgarë - Engjëjt" nis sot, 21 shtator, një turne evropian. Koncerti i parë është sonte në Hoofdorp të Holandës, në orën 20:15 me orën lokale. Pas kësaj do të ketë koncerte në Heerlen më 22 shtator, në Herford më 23..

botuar më 23-09-21 5.52.MD

“Kanatica” frymëzon një festival bullgar në Kanada dhe një projekt kurioz muzikor

Shoqëria bullgaro-kanadeze në Kolumbinë Britanike organizon festivalin bullgar të qëndisjes "Kanatica". Edicioni i parë i forumit do të zhvillohet nga 22 deri më 24 shtator në Vankuver të Kanadasë. Festivali mban emrin e një lloji të qëndisjes..

botuar më 23-09-21 10.35.PD

“Shiu funk” – kënga e tretë prej autori e grupit “Wet Pebbles”

Në harmoni me vjeshtën që po afron, në rubrikën “Kënga e ditës” do të dëgjojmë “Shiu funk” – kënga e tretë origjinale e grupit pop-swing Wet Pebbles. Ajo u regjistrua në Radion Kombëtare Bullgare si çmim për debutimin e grupit me këngën e tyre “Magjia..

botuar më 23-09-19 11.10.PD