Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grupi vokal "Spektrum" është fitues i çmimit “Lira e Kristaltë”

Foto: Facebook/spectrumvocalband

U shpallën fituesit e çmimeve "Lira e Kristaltë" për vitin 2022. Themeluar në vitin 1996, ato jepen çdo vit nga Unioni i Artistëve Bullgar të Muzikës dhe Valleve dhe Radio Classic FM për arritje të jashtëzakonshme në muzikë, performancë dhe në artin e kërcimit. Këtë vit në rubrikën POP DHE ROCK MUZIKA çmimi prestigjioz iu dha grupit vokal “Spektrum”. Grupi mori çmimin "Lira e Kristaltë" për albumin “Singerprints”, i cili pati një premierë koncerti në shtator 2021. Albumi u nominua për çmimet prestigjioze CARA për prodhimin bashkëkohor të regjistrimit a cappella në dy kategori - "Albumi më i mirë evropian" dhe ˮAlbumi më i mirë folklorik”; si dhe për shfaqjet e "Spektrum" në kuadër të festivaleve “A to JazZ”, "Vera e Varnës", “Singing Bridges” në Novi Sad të Serbisë etj.

Në vitin 2022, Borjana Jordanova, Vesella Morova, Daniell Nikollov, Janko Jankov dhe Konstantin Bejkov festojnë dhjetë vjet nga krijimi i grupit a cappella. Këngëtarët organizojnë një koncert me këtë rast më 17 nëntor në kinemanë "Lumiere" në Sofje dhe premtojnë një udhëtim emocional retrospektiv në historinë e "Spektrum" - që nga fillimi, kur performuan si oktet, pas kësaj duke pasur shfaqje në mbrëmjen e paharrueshme të koncertit të grupit legjendar "Manhattan Transfer" në Sofje, duke incizuar albumin e tyre debutues "Cross Point", e deri në eksperimentet e tyre të funditmuzikore.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Ollga Borisova

Festa e qytetit Kjustendill është një rast për të kujtuar këngëtaren Ollga Borisova

21 marsi është dita e qytetit Kjustendill të Bullgarisë Jugperëndimore. Festa njihet si Pranvera e Kjustendillit dhe rikrijon një traditë të lashtë lokale që ndërthurte praktikat e kultit të trakëve dhe romakëve në nderimin e tyre ndaj hyjnive..

botuar më 23-03-21 11.49.PD

Bilbilat e Korit të Fëmijëve të BNR-së ftojnë pranverën me një koncert

Kori i fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare me kryedirigjente Venecia Karamanova na fton në koncertin e tij tradicional pranveror. Sonte (17.03) në orën 19:00 në skenën e sallës “Bullgaria”, ansambli përjetësisht i ri do të festojë ardhjen e..

botuar më 23-03-17 6.10.PD
Foto: Facebook/ Vladimir Ampov - Grafa

Grafa ndërthur në mënyrë të shkëlqyer traditën dhe modernitetin në epikën “Pylli shekullor”

Me këngën e tij të re "”Pylli shekullor”, Grafa dërgon mesazhe dhe ndan dashurinë e tij për Bullgarinë. Pjesëmarrja e Korit të Grave me famë botërore “Misteri i zërave bullgarë” jep një kontribut të madh në tingëllimin epik të këngës...

botuar më 23-03-16 11.43.PD