Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk pritet ndryshim në çmimet e karburanteve

Zhivodar Terziev
Foto: BGNES

Çmimet e karburanteve u stabilizuan dhe nuk pritet të ndryshojnë gjatë dy muajve të ardhshëm. Këtë e parashikon kryetari i Shoqatës Bullgare të Naftës dhe Gazit Zhivodar Terziev. “Besoj se çmimet në pikat e karburanteve që po i shohim për momentin do të mbeten të pandryshuara në festat e Pashkëve dhe prillin. Shpresoj që kjo të vazhdojë edhe në maj. Po, ka faktorë gjeopolitikë, ka rritje çmimesh në nivel ndërkombëtar, por e gjithë kjo është lojë lajmesh, lajme të mira, lajme të këqija, lajme lufte.”Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD