Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Viktoria Tomova në finalen në Zaragozë

Viktoria Tomova

Tenistja Viktoria Tomova sot do të garojë për titullin në turneun në Zaragozë me një fond çmimesh prej 80 mijë dollarësh. Kundërshtarja e saj do të jetë e 103-ta në botë dhe e katërta në renditje, Tereza Martincova nga Çekia. Bullgarja e renditur në vendin e dytë doli në finale pasi mundi spanjollin Leyre Romero Gormaz me 6:4, 6:3. Tenistja jonë më e mirë fitoi 70 pikë për renditjen botërore, në të cilën zë vendin e 98-të.

Grigor Dimitrov e mbajti pozicionin e tij në renditjen botërore të tenisit

Në renditjen botërore të publikuar sot, Grigor Dimitrov ruan vendin e tij te meshkujt, ndërsa Viktorija Tomova u ngjit me një pozicion. Me një aktiv prej 2785 pikësh, Dimitrov është sërish i 13-ti dhe këtë javë rikthehet në fushën e turneut ATP..

botuar më 24-02-05 10.26.PD
Canko Cankov

Notari i maratonës Canko Cankov nominohet për "Burri i Vitit" nga WOWSA

Canko Cankov, i cili mori pjesë në maratonat më të vështira të notit në botë Oceans Seven, është nominuar në kategorinë "Burri i Vitit" në renditjen e Shoqatës Botërore të Notit në Ujë të Hapur - WOWSA. Nominimi vjen pasi Canko notoi Ngushticën e..

botuar më 24-01-29 5.23.MD

Skermistët bullgarë me ar dhe bronz në Rumani

Nikollaj-Tomas Georgiev fitoi medaljen e artë në një nga garat prestigjioze të shpatës për kadetë, meshkuj dhe femra, Riposta Cup në Bukuresht (Rumani), njoftoi Federata Bullgare e Skermës. Në finale, skermisti ynë mundi Thomas Billod nga Franca me..