Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e tretë të ATP 500 në Barcelonë

Grigor Dimitrov
Foto: tennis.bg

Tenisti më i suksesshëm bullgar Grigor Dimitrov u kualifikua lehtësisht në raundin e tretë të turneut ATP 500 në Barcelonë. Tenisti bullgar i vendosur nën numrin 11 mundi Emilio Gomez nga Ekuadori 6:3, 6:1 pas 62 minutash lojë. Kundërshtari i radhës i Dimitrov përcaktohet në ndeshjen mes australianit Alex de Minor dhe Aleksandër Shevçenko nga Rusia.Më shumë nga rubrika

Foto: Shoqata Bullgare e Gazetarëve Sportivë

Në vitin 2023, Vezenkov është sërish sportisti numër 1 i Bullgarisë

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov fitoi çmimin Sportist numër 1 i Bullgarisë për vitin 2023. Ky është çmimi i dytë radhazi për basketbollistin më të mirë bullgar, i cili tashmë drejton ekipin e “Sacramento Kings” në “Asociacionin Kombëtar të..

botuar më 24-01-05 8.54.PD

Nurgyul Salimova do të marrë pjesë në turneun e pretenduesve për titullin botëror

Një nga shahistet më të mira bullgare, Nurgyul Salimova, me siguri do të marrë pjesë në turneun e pretenduesve për titullin botëror për femra. Turneu do të mbahet në Toronto (Kanada) nga data 3 deri më 24 prill. Federata Ndërkombëtare e Shahut..

botuar më 24-01-04 6.20.PD

Bullgaria është ndër destinacionet e preferuara të adhuruesve të maratonës

Turizmi sportiv, i cili është relativisht i ri për Bullgarinë, po fiton me shpejtësi gjithnjë e më shumë fansa. Ngjarjet për adhuruesit e vrapimit në të gjitha distancat tërheqin jo vetëm bullgarët, por edhe të huajt, njoftoi BNT. Në vitin e kaluar..

botuar më 24-01-03 3.04.MD