Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

300 të sapoinfektuar me koronavirus, tetë persona kanë vdekur

Foto: arkiv

Tetë persona kanë vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar i Informacionit. Janë konstatuar 300 raste të reja nga 3772 analiza të kryera. 7.9% e mostrave kanë rezultuar pozitive. 66% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. Më së shumti raste të reja ka në Sofje - 58, në Plovdiv - 35, dhe në Kjustendill - 21. Janë 330 pacientë në spital - 34 prej tyre në reparte të kujdesit intensiv. 77.5% e 89 të sapo pranuarve nuk janë të vaksinuar. 317 persona janë shëruar. Rastet aktive numërojnë 2953. Dje janë dhënë 88 doza vaksina kundër koronavirusit. Janë 2 077 458 persona me imunizimin e përfunduar.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 8 dhjetorin 2023

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje minus 1°. Gjatë ditës reshjet do të ndalojnë nga perëndimi, në disa vende reshjet e shiut do të përzihen me borë. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 1 deri në 6°, në..

botuar më 23-12-07 6.29.MD

Komisioni i Mbrojtjes në parlament miratoi dërgimin e komplekseve raketore në Ukrainë

Pas debateve të nxehta, Komisioni Parlamentar për Mbrojtjen mbështeti propozimin që Bullgaria t'i sigurojë Ukrainës komplekset e raketave kundërajrore  që janë jashtë shërbimit dhe nuk nevojiten më. Propozimi i përgatitur nga GERB, PP-DB dhe DPS..

botuar më 23-12-07 5.16.MD

Deputetët ranë dakord për përfundimin e derogimit për naftën ruse

GERB-SDS, PP-DB dhe DPS arritën një marrëveshje për përfundimin e derogimit për naftën ruse. Në një mbledhje të tre formacioneve, propozuesit e dy projekteve, që do të diskutoheshin sot, vendosën tërheqjen e tyre dhe dorëzimin e një vendimi të..

botuar më 23-12-07 4.11.MD