Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

13 medalje për gjimnastet bullgare në Kampionatin Evropian në Baku

Borjana Kalejn, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

Ditën e diel, më 21 maj, Bullgaria shtoi akoma gjashtë medalje të tjera në shtatë të fituarat në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Baku. Në konkurrencën individuale, kampionia evropiane në shumëgarësh Borjana Kalejn fitoi medaljen e argjendtë në finalen e kombinimit me shkopinj dhe medaljen e bronztë në finalen e kombinimit me rreth. E treta në kampionat, Stilijana Nikollova, fitoi gjithashtu medalje të argjendta dhe të bronzta – ajo u rendit e dyta në finalen e topit dhe e treta në finalen e shiritit. Kampionia në garën ekipore, Eva Brezalieva, largohet nga Kampionati me medaljen e argjendtë në kombinimin me shirit.

Në finalen e ansamblit, bullgaret në përbërjen e Zhenina Trashlieva, Sofia Ivanova, Kamelia Petrova, Rachel Stoyanovdhe Radina Tomova fituan medaljen e argjendtë në kombinim me pesë rrеthe, ndërsa në kombinimin me dy topa dhe tre shirita përfunduan në vendin e pestë. Rezultati i Kampionatit Evropian më të suksesshëm për skuadrën bullgare për dekada është gjithsej 13 medalje.

Më shumë nga rubrika

8 medalje për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Sumos

Një medalje ari, 4 argjendi dhe 3 bronzi – ky është bilanci i pjesëmarrjes së Bullgarisë në Kampionatin Evropian të Sumos në Poloni më 16 dhe 17 shtator. Në garë morën pjesë 8 garues bullgarë. Ari i takoi Presijan Mihovit në kategorinë deri në 77 kg...

botuar më 23-09-18 5.36.MD

Vozitësja Desisllava Angellova u kualifikua në finalen e Beogradit

Në Kampionatin Botëror të Kanotazhit në Beograd, Desisllava Angellova u kualifikua në finalen "A" të skifit për femra. Bashkatdhetaria jonë përfundoi e treta në gjysmëfinalen e parë, duke e kaluar distancën 2000 metra për 7:42.45 minuta, gjë që i..

botuar më 23-09-08 5.25.MD

Në Kupën e Botës Parkour në Sofje marrin pjesë garues nga 29 shtete

Rreth 100 garues nga 29 shtete do të marrin pjesë në Kupën e Botës Parkour, që nis sot për herë të tretë në Sofje. Gara do të mbahet në hyrjen qendrore të sallës “Arena Sofja” në ditët deri më 10 shtator nga ora 09:00 deri në orën 17:00. Bullgaria do..

botuar më 23-09-08 6.30.PD