Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zornica Sllavova dhe S-MO fituan konkursin e këngës të BNR “Pranvera 23”

Foto: Ani Petrova

Zornica Sllavova dhe S-MO morën çmimin e madh në konkursin për muzikën e re bullgare, pop dhe rok, “Pranvera'23”. Mes 12 këngëve finale, fituesja e edicionit të 54-të të konkursit muzikor fitoi votën e jurisë me këngën “Zgjedhje”. Ajo dhe S-MO do të mund të regjistrojnë muzikë të re origjinale në Studion e Dytë të Radios Kombëtare Bullgare (BNR).

Çmimin e dorëzoi Drejtori i Përgjithshëm i BNR-së, Milen Mitev. “Edhe pse kemi një fitues, të gjithë finalistët janë fitues sonte”, tha ai.  

Kënga “Gri i frikshëm” e grupit BOIL u dallua për debutim. Treshja TRIGAIDA u zgjodh për të përfaqësuar Bullgarinë në festivalin “Eurosonic” në Grjoningen të Holandës, ku çdo vit mblidhen muzikantë, producentë dhe gazetarë nga e gjithë Evropa. Si anëtare e Bashkimit Evropian për Radio dhe Televizion - BNR i jep një shans një këngëtari bullgar të ngjitet në skenën e këtij forumi prestigjioz muzikor.

Konkursi u krijua në vitin 1970 nga redaksia “Muzika zbavitëse” e BNR dhe u bë e njohur si “Radio Konkursi Pranveror”. Te data e sotme është një nga forumet kryesore për muzikën bashkëkohore bullgare, pop dhe rok.Më shumë nga rubrika

BNR promovoi një version të ri të këngës së njohur folklorike bullgare "U përmbys mali"

50 vjet pas regjistrimit të parë të "U përmbys mali", Radioja Kombëtare Bullgare /BNR/ promovoi një version të ri të këngës së njohur popullore bullgare. Shfaqja është me pjesëmarrjen e Korit të Radios për Fëmijë , Orkestrës Simfonike dhe..

botuar më 23-10-02 1.07.MD

Panairi i Gjuhëve në qendër të Sofjes

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkthyesve dhe me rastin e Ditës Evropiane të Gjuhëve (26 Shtator), Kopshti i Qytetit në Sofje mirëpret Panairin e Gjuhëve. Në të do të prezantohen tetëmbëdhjetë gjuhë, njëzet institute kulturore, ambasada dhe..

botuar më 23-09-30 10.25.PD
Stefan Komandarev

Kandidati për “Oscar” “Mësimet e Bllagës” mori 7 “Trëndafila të Artë” në Varna

“Mësimet e Bllagës”të Stefan Komandarev dhe “Diada” e Jana Titova ndanë çmimin e madh për një film artistik në edicionin e 41-të të Festivalit të Kinemasë Bullgare “Trëndafili i Artë” . Juria në Varna theksoi se të dy filmat janë “fenomenal,..

botuar më 23-09-29 10.14.PD