Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

PP-DB i bëri thirrje Bojko Borisovit për të hequr dorë nga imuniteti i tij parlamentar

Mirosllav Ivanov
Foto: BGNES

Deputeti i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) Mirosllav Ivanov i bëri thirrje liderit të GERB-it Bojko Borisov që vullnetarisht të heqë dorë nga imuniteti i deputetit, pasi në shoqëri ka "tension të jashtëzakonshëm dhe dyshim" se ai ka marrë pjesë në akte kriminale. Ai sqaroi se ky është qëndrimi zyrtar i forcës politike që ai përfaqëson. Mirosllav Ivanov komentoi edhe kabinetin e mundshëm të ardhshëm, i cili nesër duhet të votohet në Kuvendin Popullor, duke parashikuar rezistencë serioze të kundërshtarëve politikë dhe vendosjen e “bombave” në ministritë e veçanta.

“E gjithë makina e aparatit shtetëror aktualisht është nën autoritetin e vetëm të presidentit”, shtoi gjithashtu Mirosllav Ivanov.

Më shumë nga rubrika

Java Evropiane e Sportit #BeActive bashkon qytetarë aktivë në një sërë qytetesh

Nën moton “Të gjithë së bashku për sportin”, Ministria e Rinisë dhe Sportit organizon Javën Evropiane të Sportit #BeActive nga 23 deri më 30 shtator. Programi i veprimtarisë përfshin nisma të shumta për promovimin e sporteve aktive, përmirësimin e..

botuar më 23-09-23 12.45.MD

Tubim për mbrojtjen e racave bujqësore vendase

Tubimi i 18-të Kombëtar për Mbrojtjen e Racave Vendëse të Kafshëve Bujqësore Bullgare mbahet sot në zonën “Panicite” pranë qytetit Kalofer. Veprimtarinë me titull “Të ruajmë së bashku gjithçka bullgare” do ta hapë ministri i bujqësisë Kirill Vëtev...

botuar më 23-09-23 8.10.PD

Parashikimi i motit për 23 shtatorin 2023

Të shtunën në orën 09:50 është ekuinoksin diellor me të cilin fillon vjeshta astronomike. Dita do të jetë me diell, pas mesditës në fusha - e nxehtë. Temperaturat e ditës do të rriten dhe maksimumi do të arrijë në 32°-37°, në Sofje rreth 33°...

botuar më 23-09-22 6.04.MD