Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria kërkon rifillimin e hetimeve ndaj ish-kryeministrit Kirill Petkov

Kirill Petkov
Foto: BTA

Prokuroria e Qarkut të Sofjes i propozoi Prokurorit të Përgjithshëm që të paraqesë në parlament një kërkesë për ndjekje penale kundër bashkëkryetarit të partisë "Po e vazhdojmë ndryshimin" Kirill Petkov. Po kërkohet një hetim për një deklaratë të rreme të paraqitur kur Petkov u bë ministër i përkohshëm në vitin 2021, duke deklaruar se ai kishte hequr dorë nga shtetësia kanadeze. Sipas Kushtetutës, deputetët dhe ministrat duhet të jenë vetëm shtetas bullgarë.

Në Facebook, Petkov ka deklaruar se do të heqë dorë nga imuniteti i deputet pasi të formohet komisioni parlamentar për rastin, pasi sipas “Kodit Penal” nuk ka një krim të tillë. “Për prokurorët dhe shërbimet e sigurisë: a nuk e kuptuat se jemi të vendosur të bëjmë një reformë të plotë në sistemin gjyqësor dhe në shërbimet e kontrolluara bullgare dhe se nuk mund të na ndaloni apo të na trembni”, shton politikani në tekstin e publikuar.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 11°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Vlerat maksimale do të jenë nga 24 në 29°, në kryeqytet - 24°. Do të jetë me diell përgjatë bregdetit të Detit të..

botuar më 23-09-29 5.53.MD

Nikollaj Denkov: Centralet e qymyrit do të punojnë deri në vitin 2038

Plani për një tranzicion të drejtë u miratua nga qeveria dhe do t’i dërgohet Komisionit Evropian nesër, pasi një vonesë do të çonte në humbje prej miliarda levash. Këtë e bënë të ditur kryeministri Nikollaj Denkov dhe ministri i financave Asen..

botuar më 23-09-29 5.32.MD

Konventa e Stambollit, e pa ratifikuar nga Bullgaria, bëhet e detyrueshme për BE-në

Edhe pse nuk është ratifikuar në nivel kombëtar nga gjashtë vende, përfshirë Bullgarinë, Konventa e Stambollit hyn në fuqi në të gjithë Bashkimin Evropian më 1 tetor, njoftoi Komisioni Evropian.Vendet anëtare, edhe nëse nuk e kanë ratifikuar atë,..

botuar më 23-09-29 4.44.MD