Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Veliko Tërnovo nga pamja e zogut

10
Foto: BTA

Kryeqyteti i lashtë Veliko Tërnovo është një nga qytetet më të bukura dhe më të preferuara bullgare për turizmin kulturor. Çdo vit ai vizitohet nga një numër rekord turistësh nga vendi dhe nga e gjithë bota. Ju ofrojmë një pamje të pazakontë të qytetit - nga lart, dhe ju tregojmë për atraksionet e shumta për turistët këtu:


Foto: BTA

Më shumë nga rubrika

Fshati Jagodina - platforma panoramike “Orllovo Oko”

Një pamje mahnitëse zbulohet nga platforma panoramike “Orllovo Oko” (Sy Shqiponjë) në malin Rodopa. Atraksioni i njohur është një platformë që ndodhet në një shkëmb mbi fshatin Jagodina, në një lartësi 1500 m mbi nivelin e detit...

botuar më 23-08-21 1.25.MD

Ne bregdet

Në kulmin e stinës së verës, pushimet më të dëshiruara janë në breg të detit, për të cilin pothuajse çdo familje bullgare përpiqet të ndajë kohë dhe para. Bregdeti bullgar i Detit të Zi ofron mundësi të ndryshme për pushim, aktivitete..

botuar më 23-07-28 3.20.MD
Ujëvara Skalovitec

Freski pranë ujëvarës

Në ditët e nxehta të verës, pjesët e poshtme të malit të Rillës ofrojnë freski dhe pamje të bukura për turistët. Nëse ndodheni në zonën e fshatit Kostenec, mund të bëni një shëtitje përgjatë Eko-Shtegut "Ujëvara e Skalovitecit" me gjatësi..

botuar më 23-07-20 12.22.MD