Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hristo Stoiçkov është përjetësuar me një monument në Harmanli

Foto: BGNES

Bullgari më i njohur në botë, legjenda jonë e futbollit Hristo Stoiçkov, e ka monumentin e tij në qytetin Harmanli(Bullgari Jugore). Pikërisht pas ndeshjeve të mira të Kamata, siç është i njohur Stoiçkov, për skuadrën vendase të futbollit “Hebros”, ai u tërhoq nga skuadra e njohur bullgare CSKA, prej nga nisi karriera e tij. Monumenti është një këpucë bronzi, më shumë se një metër e gjatë, së bashku me një top 90 centimetra, dhe pas tyre është vendosur një këmishë me numrin 8 - atë me të cilën Stoiçkov luajti edhe në Kupën e Botës 1994 në SHBA, kur Kombëtarja bullgare arriti në vendin e katërt në botë. Në gur janë shkruar edhe të gjitha skuadrat në të cilat ka luajtur futbollisti me famë botërore.

“Nuk i mbaja dot lotët! Këtu në stadiumin në Harmanli, dola në rrugë! Faleminderit kolegëve të mi, faleminderit të gjithëve në Harmanli! Skulptura pranë stadiumit “Hebros” është madhështore”, ka ndarë në rrjetin social fituesi i “Topit të Artë”, Hristo Stoiçkov.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD