Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Argjendi në qitje për bullgaren Antoaneta Kostadinova nga Lojërat Evropiane

Antoaneta Kostadinova
Foto: Reuters

Antoaneta Kostadinova fitoi një medalje argjendi në Lojërat Evropiane që po zhvillohen në Poloni. Në qitjen sportive të 25 m me pistoletë, bullgarja në finale grumbulloi 26 pikë. Vetëm me një pikë më shumë, medaljen e artë e mori grekja Ana Korakaki.

Me medaljen e Kostadinovës, Bullgaria tani ka tri medalje nga lojërat në Poloni, pas të argjendit të sportistes Ivet Goranova në karate dhe të bronzit të qitësve Antoaneta Kostadinova dhe Samuill Donkov në përzierjen e qitjes sportive në 10 m pistoletë.

Lojërat Evropiane zhvillohen në Krakov nga 21 qershor deri më 2 korrik. Ata janë kualifikime për Olimpiadën e Parisit 2024.Më shumë nga rubrika

Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD
Karlos Nasar

Peshëngritësi Karlos Nasar fitoi titullin e katërt evropian për Bullgarinë

Këtë fundjavë Karlos Nasar fitoi titullin evropian për Bullgarinë në kategorinë 89 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje. Ai e bëri këtë me një rekord botëror të të rinjve në hedhjen e 176 kg. Bullgaria tashmë ka katër tituj..

botuar më 24-02-19 3.10.MD
Bozhidar Andreev

Bozhidar Andreev fitoi medaljen e artë evropiane me një rekord

Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje Bozhidar Andreev fitoi titullin në kategorinë olimpike 73 kg. Peshëngritësi 27-vjeçar realizoi një dyluftim prej 348 kg. dhe për herë të dytë pas vitit 2019 në Batumi mori medaljen e artë nga një..

botuar më 24-02-16 12.14.MD