Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 28 qershorin 2023

Ditë e ngrohtë me paralajmërim për kod të verdhë për reshje të rrezikshme në 10 zona

Foto: BGNES

Ditën e mërkurë do të jetë me diell deri në mesditë. Pas mesditës do të ketë vranësira me reshje shiu në të gjithë Bullgarinë më intensive në verilindje dhe jugperëndim. Do të ketë kushte për breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 15 deri në 20°, në Sofje - 15°. Temperaturat maksimale do të jenë nga 28° deri në 33° në veriperëndim të Bullgarisë dhe në zonat e larta perëndimore - 25-27°, në kryeqytet - 26°.

Mbi Detin e Zi do të mbajë mot me diell, pas mesditës do të ketë vranësira dhe reshje shiu. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 27-31°. Uji i detit është 22-26°.

Pas mesditës do të ketë edhe reshje shiu në zonat malore. Temperatura në lartësi 1200 m do të jetë deri në 22°, në 2000 m deri në 14°.

Të enjten reshje shiu do të ketë në pjesën jugore të vargmaleve Rilla dhe Rodopet dhe në rajonet lindore. Në pjesën tjetër të vendit, vranësitë do të zvogëlohen deri në diell.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD

Termocentrali më i madh ndërpreu punën për shkak të kostos së lartë të energjisë elektrike të prodhuar

Termocentrali "KonturGlobal Marica Iztok 3" - një nga dy të ashtuquajturat “centrale të SHBA-së”, pushuan së punuari. Shkaku është bërë skadimi i kontratës afatgjatë me Kompaninë Kombëtare Elektrike për blerjen e energjisë elektrike me çmime fikse...

botuar më 24-02-21 3.10.MD
Bojko Borisov

Për GERB-in, zgjedhjet e jashtëzakonshme janë një fund logjik i qeverisjes së tanishme

Ata duan të ndajnë vendin në dysh. Le të ndajmë gjithçka 50/50. Kjo nuk është e pranueshme për GERB. Kështu, lideri i GERB Bojko Borisov komentoi memorandumin e propozuar nga "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) për menaxhimin e..

botuar më 24-02-21 11.33.PD