Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 29 korrikun 2023

Temperaturat i kalojnë sërish 30 gradë

Foto: pixabay

Ditën e shtunë do të jetë me diell. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 30° dhe 35°, pak më të ulëta përgjatë bregdetit, në Sofje rreth 30°.

Në zonat malore do të jetë me diell pas mesditës mbi masivet e Bullgarisë Perëndimore me rritje të përkohshme të vranësisë, por vetëm në vende të izoluara do të ketë reshje shiu. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 25°, në 2000 m - rreth 17°.

Do të jetë me diell përgjatë Detit të Zi – para mesditës pothuajse i qetë, pas mesditës me erë të dobët juglindore. Temperaturat maksimale do të arrijnë në 25°-28°, uji i detit do të jetë 22°-24° dhe në veri të Kepit Kaliakra 11-12°.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD