Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të akuzuarit për spiunazh në Britaninë e Madhe ishin gjithashtu kryetarë të seksioneve zgjedhore në Londër

Foto: BGNES

Dy nga tre shtetasit bullgarë të arrestuar në Britaninë e Madhe nën dyshimin për spiunazh për Rusinë ishin anëtarë të komisioneve zgjedhore seksionale, konfirmoi Ministria e Jashtme. Katrin Ivanova dhe Biser Xhambazov ishin kryetarë të komisioneve seksionale zgjedhore të votimit të fundit parlamentar në Londër.Ata kanë pasur edhe përvojë nga pjesëmarrjet e mëparshme në zgjedhjet e viteve 2017 dhe 2019.

Një bujtinë e lënë pas dore në Grejt Jarmut ishte selia detare e “Agjentit 007” rus, shkruan gazeta britanike “The Times” në lidhje me të arrestuarin Orlin Rusev, i konsideruar si udhëheqës i celulës së spiunazhit. Një nga emailit e tij personale ishte “007”. Në një dhomë të shtëpisë, e paraqitur edhe si Hotel “Heidi”  me tre yje, u zbulua një dhomë me pajisje për të bërë letërnjoftime false. Hoteli është në pronësi të 47-vjeçares Irina Përvanova, një biznesmene bullgare e cila e bleu atë për 220 000 paundë në shtator të vitit 2021.

Më shumë nga rubrika

Në Studion e Parë të BNR-së do të dëgjohet muzikë vokale е vjetër

Ansambli vokal Cantanti DAI MONTI VERDI do të interpretojë mbrëmjen e sotme në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare muzikë arkaike nga artistë franko-flamandë, spanjollë dhe sllavo-lindorë. Koncerti i tij “De este a oeste” ("Nga Lindja deri..

botuar më 23-12-06 6.05.PD

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, pak më të ulëta do të jenë në veriperëndim, në Sofje - deri në 2°. Gjatë ditës moti do të jetë me vranësira dhe me reshje shiu. Në Bullgarinë Veriperëndimore dhe në zonat malore..

botuar më 23-12-05 6.15.MD
Ylva Johansson

Komisionerja evropiane Ylva Johansson: Bullgaria dhe Rumania duhet të bëhen pjesë e Shengenit që në vitin 2023

"Nuk heq dorë nga synimi im që Bullgaria dhe Rumania të bëhen pjesë e Shengenit akoma këtë vit, tha komisionerja evropiane për punë të brendshme Ylva Johansson para takimit të sotëm të Këshillit të BE-së, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

botuar më 23-12-05 5.51.MD